5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

برای بسیاری از شیفتگان خودرو، ماشینی که از خط تولید کارخانه خارج می‌شود، به قولی برایشان آنقدر که می‌خواهند سریع نیست. بعضی از رانندگان دست به تغییراتی جزیی در موتور خودرویشان می‌زنند تا کمی به قدرتش اضافه کنند، یا اینکه مصرف سوختش را بهبود ببخشند. اما واقعا چه کاری می‌توانید بکنید تا زمانی که ماشینتان را روشن می‌کنید، کمی هم غرش چاشنی صدای موتورتان شود؟ اگر به صورت خیلی ساده بخواهیم صحبت کنیم، باید ببینیم موتور خودرو با هوای ورودی به آن چگونه رفتار می‌کند: پیستون رو به پایین حرکت می‌کند، تا ایجاد خلاء کند، و به هوای ورودی که فشار محیط را دارد، اجازه کشیده شدن به محفظه احتراق را می‌دهد. هوای وارد شده به محفظه احتراق با سوخت مخلوط می‌شود، و تشکیل یک واحد انرژی را می‌دهند، که از طریق احتراقی که به لطف جرقه زنی شمع ها رخ می‌دهد تبدیل به انرژی جنبشی یا همان چیزی که ما به آن اسب بخار می‌گوییم می‌شود. برای بهبود عملکرد یک ماشین، یا به بیانی دیگر، سریعتر کردنش، آنچه که همه خوره های تقویت موتور به آن نیاز دارند، احتراقی قدرتمند تر یا حداقل موئثر تر است. میزان بالای سوخت ورودی به موتور به تنهایی فایده ای ندارد، به دلیل نسبت حساسی است که بین اکسیژن موجود در هوا و سوخت برای احتراق موثر نیاز است. نکته کلیدی، اصلاح و ارتقا موتور به نحوی که بتواند میزان بیشتری هوا و سوخت در یافت کند می‌باشد. در این مقاله به 5 راه که این عمل را تسهیل می‌کنند می‌پردازیم.

 

5.سوپر شارژرها

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

یک سوپرشارژر، با فشرده کردن هوای ورودی به میزان بیشتری نسبت به فشار اتمسفریک، باعث ورود هوای بیشتری به موتور می‌شود بنابراین میزان سوخت بیشتری با هوا می‌تواند مخلوط شود و نتیجتا قدرت بیشتری نیز تولید می‌گردد.  سوپرشارژر قدرت خود را از طریق یک تسمه یا زنجیر از میل لنگ می‌گیرد، و با سرعتی برابر 50000 دور در دقیقه می‌چرخد (سریعتر از خود موتور ) تا هوا را وارد محفظه احتراق کند. فشرده شدن هوا جای بیشتری برای سوخت ورودی ایجاد می‌کند، که نتیجه اش احتراقی قوی تر است. چه مقدار انرژی بیشتری تولید می‌شود؟ نزدیک به 50 درصد اسب بخار بیشتر، در صورتی که همه چیز به درستی نصب شده باشند.

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

با نصب یک سوپرشارژر بر روی موتور یک خودرو با اندازه معمولی، فورا باعث می‌شود که مانند خودرویی با موتور بسیار بزرگتر رفتار کند. آنچه که بسیار در خور توجه است، امکان نصب آن توسط خودتان می باشد، که به راحتی می‌توانید آنرا به بالا یا کنار موتورخودرویتان پیچ کنید و با دنبال کردن دستور العمل نصب سازنده، کار را  ادامه دهید.

 

4. فیلتر های هوا 

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

فیلتر های هوایی که خارج از سیستم کارخانه اصلی تولید می‌شوند، اجازه جریان یافتن بیشتر هوا به داخل موتور ماشین شده و باعث موثر تر شدن ترکیب هوا و سوخت می‌گردند، همچنین جلوی ورود آلودگی ها و ناخالصی هارا که به مرور زمان باعث باغث افت عملکرد موتور می‌شوند را می‌گیرد. فیلتر های هوای ثانویه، از لایه ای نازک از کتان یا  موادی که بین چندین لایه توری های نازک گیرنده آلودگی جای گرفته اند ساخته می‌شوند. فیلتر های باکیفیت موجود در بازار ( در مقایسه با فیلتر های کاغذی که در کارخانه خودرو سازی تولید می‌شوند) در داخل جعبه هوای موتور  می‌افتند و نصبشان به همین راحتی است. و به خاطر اینکه از پارچه ساخته شده اند برای بارها قابل شستشو هستند، که این فیلتر ها را تبدیل به بهبود دهنده های عملکرد ارزان با قابلیت استفاده چند باره می سازد.

 

3.کیت  ورود هوای خنک

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

اگر چه ممکن است چیز کوچکی به نظر بیاید، دمای هوا می‌تواند بر کارایی خودرویتان تاثیر بگذارد. کیت ورود هوای سرد جز سیستمهای جانبی است که هوای سرد را وارد سیستم احتراق داخلی موتور می‌کند. به طور طبیعی، خودرو  دمای هوا را به محض ورود به موتور تنظیم می‌کند، زمانی که موتور سرد است، هوای گرم، و زمانی که موتور گرم است، هوای سرد وارد سیستم می‌شود.

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

کیت های ورود هوای خنک، می‌توانند باعث افزایش کارایی وعملکرد موتور خودرو شوند. این کار بر مبنای این اصل قرار دارد که، هوای سرد متراکم تر از هوای گرم است، و این به معنی میزان بالاتر اکسیژن درهوا برای یک احتراق پر انرژی تر، در داخل موتور است.

 

2. چیپ های افزایش کارایی

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

اگر یک ماشین آخرین مدل دارید،به احتمال قریب به یقین یک کامپیوتر Onboard همه چیز را تنطیم  کنترل می‌کند. مثل کارهایی مانند زمان بندی سوپاپ ها، ترمزهای ضذقفل، و مهمتر از همه نسبت سوخت به هوا. چیپ های افزایش کارایی ( یا سوپر چیپ ها ) در واقع نوعی " هک " کردن هستند که با تغییر تنظیمات کارخانه باعث افزایش قدرت موتور می‌شوند، بنابراین برای خوره های تیونینگ بسیار جذاب هستند. یک چیپ افزایش کارایی برای هر عملکردی که شما ابتخاب می‌کنید، پارامتر های جدیدی را تنظیم می‌کنند، از قبیل دستور دادن به موتور برای استفاده موثر تر از سوخت، یا ورود هوای بیشتر برای احتراق قوی تر. نصب این چیپ ها آسان و توسط خودتان قابل انجام است. به محض اینکه با سیستم الکترونیکی خودرویتان آشنا شدید، به راحتی چیپ اصلی را خارج و چیپ جدید را به جای آن نصب کنید، درست مثل مونتاژ یک چیپ به کامپوتر خانگی تان.

 

1. کاستن از وزن خودرو

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

اجسام سبکتر سریعتر از اجسام سنگین تر حرکت می‌کنند، این یک اصل فیزیکی است. این راه حل به طور همزمان هم بسیار ساده است، و هم  موثر و با قدرت عمل می‌کند، این کار شامل تعویض کردن هر چیز سنگین خودرو است ( از کل خودرو ، نه فقط از موتور آن ) با قطعات سبکتر تا خودرو سبکتر و حالت آیرودینامیکی بهتری پیدا کند. انتخاب های زیادی در اینجا مطرح هستند: از شر صندلی های اضافی در صورتی که به آنها نیاز ندارید و سرنشینان زیادی را با خود همراه نمی‌بریدخلاص شوید، پنجره های شیشه ای را با نوع پلاستیکی یا تلقی تعویض کنید،

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

حتی می‌توانید برخی از قسمت های داشبورد را نیز خارج کنید. حتی استفاده از دیسک های ترمز سبکتر نیز می‌توانند اختلاف وزن قابل ملاحظه ای با دیسک های معمولی ایجاد کنند.


منبع

HowStuffWorks

برچسب : موتور , بهبود کارایی , سوپر شارژر , فیلتر هوا , کیت ورودی هوا , چیپ , وزن


این مطلب را به اشتراک بگذارید...مقالات مرتبط

مقالات مرتبط

مرتب سازی :

1 نظر

soheil
5

همه ی اینا عالیه فقط تو ایران گیر نمیاد ، اگر شما میدونید کجا گیر میاد لطفا بگید
01:14  1393/01/07
پاسخ دادن
1
صفحه 1 از 1

ارسال نظر
نظر شما بعد از تایید در سایت قرار داده می شود. نظرات با محتوای غیر مرتبط، نامحترمانه و فارسی با نوشتار انگلیسی تایید نخواهند شد.
نام    
نظر شما  
 


نظر سنجی
کدام یک از خودروهای زیر را برای ناوگان تاکسیرانی مناسب میدانید؟مشاهده نتایج
Price Leasing Ad Exhaust Game Safety
مطالب برتر
wait
دوستان
آخرین نظرات اخبار و مقالات
سیوان : متاسفانه بعضی از دوستان اظهار نظراتی که می کنند یا با تعصب همراه هست یا صرفا خواستن نظری بدن ؛ در مقام اظهار نظر باید همیشه مجموعه متغیرهایی در نظر گرفته شود که بتواند بر عملکرد کمی و کیفی شمول داشته باشد؛ من 3 ماه است که ویتارا مدل 1388 موتور 2000اتومات گرفته ام با قیمت 75 میلیون و 45000 کارکرد واقعی و بعد از کارشناسی توسط متخصص اظهار نظر کردند که از لحاظ کارکرد و مانگاری و کیفیت فنی و ظاهری در حد مدل 91 می باشد ، قبل از خرید اتومبیل های x33 و x60 مدل 92و مگان 2000 مدل 91را بررسی و آزمایش کردم و به این نتیجه رسیدم که در بازه ی قیمتی که پرداخت نموده ام از همه ی اینها به مراتب بهتر و به صرفه تر می باشد و امکانتش نیز بسیار قابل قبول بوده و از هر لحاظ بهتر می باشد و بعد از گذشت 3 ماه از انتخاب خود بسیار راضی و هر روز بیشتر از پیش از عملکرد ویتارا رضایت دارم ؛ کمک سبک و سنگین و مصرف میانگین 11 لیتر ، و بدون سر وصدا ، و مجموعه ای از آپشن های جالب .
FH : داره اقای اسامه یعنی تو انقدر صاحب نظری که میگی اف هاش باید بندازی اشغال؟؟!!!!!! حالا حرف این همه راننده به کنار پس نظر اون همه کارشناس خبره اروپایی که اف هاش را کامیون سال و دارای بهترین طراحی اعلام کردن کشک؟؟؟؟!! حتما اطلاع داری که چقدر بررسی و امتحان عملی میکنن تا بهترین کشنده اروپا را انتخاب کنن؟ اگر اف هاش داشتین هیچ وقت همچین حرفی نمی زدی حالا اون 660 که داشتین کمرشکن بود؟ ماشینتون اعلا چی هست؟؟ در مورد این بحث ها توی همین سایت 1car توی مقایسه اکتروس با FH16 حرف های زیادی گفته شد خواستی یه سر بزن جواب همه ی سوالاتت اونجا هست سوال دیگه ای هم داشته باشی جواب میدیم
FH : روی90 تا بسته که بعد از 200 هزار کیلومتر بازش میکنن این باعث میشه بنز یکم دیرتر تعمیر بره که استهلاک بنز کمتر هم هست اسکانیا ،ولوو و بنز بالاترین و به روز ترین استانداردهای سوخت و موتور و الایندگی و...پاس کردن یعنی تو هر شهر و هر کشور اروایی حق تردد و ورود دارند توی این سایت های اینترنتی منم دیدم مینویسن فقط بنز فقط حق تردد توی شهرهای بلژیک و ... داره و ولوو نمیتونه بره این حرفا مسخره ان هر کی هم میگه از اینترنت خونده یا از خودش در اورده نوشته یه مشت حرف بی اساسه ولوو با ساخت بهترین کامیون ها در مقابل همه قدرت نمایی میکنه هیچ ممنوعیتی هم برای تردد نداره با همین FH480 های ایرانی تا لهستان و فرانسه و روسیه واکثر کشورهای اروپایی میریم فعلا هم ولوو از بنز بالاتره یعنی از همه کمپانی های کامیون سازی اروپا بالاتره چه از لحاظ قدرت و چه از لحاظ ایمنی و ... که فقط بنز رقیب قدرتمندی دربرابر ولوو هست البته فعلا پایین تر از ولوو قرار داره
FH : یاشاسن VOLVO خواهش میشود.اقای اسامه نظرتان محترم ، ولی بهتره عادلانه و با دلیل قضاوت کنیم یخ زدن و روشن نشدن توی هوای زمستانی که بنز خیلی زودتر از ولوو یخ میزنه که اینم مربوط به الیاژ و طراحی موتورشان میشود بله اگربا گرمکن موتور روشن نشد اکثرا با پک زیر کارتل و قسمت های پایین موتور را گرم میکنیم بعد روشن میشود که توی مناطق سردسیر اکثرا میبینم به خصوص مایلرهای بنز، ولوو و اسکانیا هم یخ میزنن ولی خیلی کمتر از بنز کارکرد موتورهای اف هاش حداقل تا 900 هزار کیلومتر بدون تعمیر موتور کار میکنن که این بستگی به سلیقه رانننده داره اف هاش کارکرده بالای یک میلیون کیلومتر هم دیدم. بنز هم در همین حدود کار میکنه ولی موتورهای خورجینی اکتروس بعداز تعمیر دیگه مثل قبل از تعمیر کار نمیکند بخاطر ظریف بودن مهارت میخواد که تو ایران هم یکی از مشکلات بزرگ اکتروس محسوب میشه ولی افاش بعد از تعمیر هم مثل روز اولش سرحاله البته اگر افاش داشتین حتما قدرت و تیز بودنش را نسبت به بقیه احساس کردین ولوو از اولین بار گیری 110تا120تا را بابار تو جاده پر میکنه ولی اکتروس سرعتش را ایران خودرو تا90 تا بسته
حسین : عالی بود خیلی قابل فهم بود ممنونم
درف : بله ایران باید نهایت استفاده را ببرد و قابل توجه بعضی کشورهای اروپایی که اجازه به ناوگان ما نمیدن حتی از کریدور هوایی شون استفاده کنیم خوبه که درسی بشه یاد بگیریند بحمدالله ایران امن ترین نقطه پروازی است و مواظب رفتارشون باشند که یک روزی مثل این اتفاق دم خودشون هم گیر می افته
درف : با سلام: کاربرد جی پی اس برای همه کشورها یکسان است فقط نقشه مهم است که کم بیش در ایران تا 70% حل شده و تهیه شده من خودم از سال 2005 میلادی از جی پی اس گارمین البته خودرویی استفاده میکنم اما باید متذکر شوم به علت تحریم و دلیل دیگر اینکه ایران هنوز اینقدر دیجیتال نشده متاسفانه بخش عظیمی از آپشنهای اپلیکشن بالا در ایران کارایی ندارد ولی اگر منظور از جی پی اس است خیالتان راحت باشد جی پی اس با ماهواره کار میکند به مجرد روشن کردن سیگنال وصل میشود اگر نیازی بود دقیقتر منطورتان را برسانید تا در خدمت باشیم
علیرضا : خیلی عالی و قابل فهم بود ممنون مرسی و خسته نباشید
سعید : مگه شما می خوای با ماشین ازدواج کنی؟ ماشین لوکس و پول و ثروت زیاد همیشه خوشبختی به بار نمی آورد. بهتره این طرز تفکرتون رو عوض کنید. چون ضرر می کنید.
saeed_r7 : آقای اسامه چرا حرف الکی میزنی اما نمیتونی یه آکتروس مدل 82 نشون بدی که تعمیر نشده باشه اتفاقا fh های هم رده آکتروس خیلی سر حالتر موندن این نظر همه راننده هاست در ضمن کامیونهای ولوو تو اسکاندیناوی اروپا تست میشن و به جاده ها راه پیدا میکنن که اونجا منطقه قطبی اروپا با دمای 35 درجه زیر صفره پس اینکه شما میفرمایی ولوو یخ میزنه اولا تا اون حد هم نیست و شما داری اغراق میکنی دوما مشکل مربوط به سوخت ناخالص و غیر استاندارد وطنی ما هست.
آخرین نظرات اطلاعات خودرو
امین : من 4 سیلندر مدل 91 دارم. توی جاده کفی سمنان تا 160 تا به مدت 5 دقیقه رفتم. چون خانواده همراهم بود، جرات نکردم بیشتر ادامه بدم. ضمنا همیشه از بنزین سوپر استفاده میکنم.
ارسلان : سلام علی فعلا خبری نیست . دیروز که تماس گرفتم گفتن هفته اول مرداد دعوتنامه میاد. X60 ظاهرا تا دهم باید صبر کرد
بهزاد : ببین اقا روز به درسته کیفیت وسیله های چین زیاد خوب نیست ولی جک کیفیتی خیلی بالا تر از ام وی ام یا 530 یا 315 داره و میشه کیفیت در حد ام جی رو بهش داد.و مطمانم تا سوارش نشی نمیتونی اینو درک کنی.ببین اغراق نمیکنم بعضیها میگن موتورش ماله میتسوبیشی زاپنه ولی اینطور نیست ..موتور این ماشین به سبک میتسوبیشی طراحی شده که مطمان باشید خیلی با کیفیت تر از محصولات ایران خودرو هست.لوازم برقیه جی5 کلا ماله المانه که این صحت داره..من جی 5 دنده ای مدل 92 داشتم .الان اوتوماتشو ثبت نام کردم .دنده ای رو تا 16000 کار زدم .درسته کار کرد کمیه ولی حتی یه بار چراغ چکش روشن نشد.در صورتی که پرشیای صفر داره تو نمایندگی گریبکس پیاده میکنه سیلندر میترکنه و....
محمود : سلام من ۹۳/۳/۱ از طریق لیزینگ ثبت نام کردم ۱۴۸۱۰۰۰۰۰۰نقد و چهار فقره چک ۲۸۴۴۰۰۰۰ دادم و همون روز تکمیل وجه کردم ولی ۹۳/۳/۲۵ پیام اومد ازسایپا که پذیرش شدید و همون روز نگا کردم از سایت دیدم تو مرحله اماده تخصیص هست تا به دیروز که تو مرحله اماده تخصیص بود ویروز ساعت ۱۰ فاکتور شد .در ضمن من ۳۰ روزه ثبت ام کرده بودم.
مصطفی : تعلیق عقب ماشین مولتی لینک نیست بنابراین با مگان مقایسه اش نکنید فقط اط نظر ظار و موتور و گیربکس بروزه نسبت به ماشینای چینی مثل جیلی پادشاس
م.م : سلام.اگه exثبت نام کردین اره رینگ و اینه برقی شیشه بالابرهای برقی عقب وجلو وریموت و...داره ولی اگه sxثبت نام کرده باشین رینک معمولی شیشه بالابر برقی جلو دارد و عقب دستی واینه هم دستی.فدات
لیدا : سلام ببخشید یه سوال داشتم من خرداد ماه واسه تیبا دوگانه ثبت نام کردم 11 تومن دادم بقیشو هم طی 4 تا چک قراره بدم تاریخ تحویل ماشینم هم آبانماهه خواستم بدونم رینگ اسپرت دارن؟؟ آبشن چی داره؟ مثلا آیینه های بغل برقیه یا شیشه های عقبم برقیه ممنون میشم کلی توضیح بدین تو رو خدا فقط زود بگین بهم فداتون شم
دانیال : بین کیا سراتو1600، یاریس سدان، اکسنت کدومش بهتره؟ عمر و قدرت کدومش بیشتر؟
delshad : من خودم 405 tu5 دارم 1و2و3 زمین رو جر میده 4و5 هم بد نیس فقط یه کوچولو نسبت به 405 معمولی کم میاره ولی نمی خوای که باهاش پرواز کنی ماشین خرجونیی فقطططططططط tu5 ...
فرزان : با سلام خسته نباشید پژو پارس سال موتور 1800 سال 93 داشبورد جدید و فرمان جدید کیفیتش خوبه؟ میخوام بخرم پژو پارس سال یا موتور 2000xum کدوم بهتره؟
botL
botR
Logo
فعالیت های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.
استفاده از مطالب سایت 1car.ir تنها با درج لینک فعال به صفحه مبدأ، مجاز می‏باشد.