5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

برای بسیاری از شیفتگان خودرو، ماشینی که از خط تولید کارخانه خارج می‌شود، به قولی برایشان آنقدر که می‌خواهند سریع نیست. بعضی از رانندگان دست به تغییراتی جزیی در موتور خودرویشان می‌زنند تا کمی به قدرتش اضافه کنند، یا اینکه مصرف سوختش را بهبود ببخشند. اما واقعا چه کاری می‌توانید بکنید تا زمانی که ماشینتان را روشن می‌کنید، کمی هم غرش چاشنی صدای موتورتان شود؟ اگر به صورت خیلی ساده بخواهیم صحبت کنیم، باید ببینیم موتور خودرو با هوای ورودی به آن چگونه رفتار می‌کند: پیستون رو به پایین حرکت می‌کند، تا ایجاد خلاء کند، و به هوای ورودی که فشار محیط را دارد، اجازه کشیده شدن به محفظه احتراق را می‌دهد. هوای وارد شده به محفظه احتراق با سوخت مخلوط می‌شود، و تشکیل یک واحد انرژی را می‌دهند، که از طریق احتراقی که به لطف جرقه زنی شمع ها رخ می‌دهد تبدیل به انرژی جنبشی یا همان چیزی که ما به آن اسب بخار می‌گوییم می‌شود. برای بهبود عملکرد یک ماشین، یا به بیانی دیگر، سریعتر کردنش، آنچه که همه خوره های تقویت موتور به آن نیاز دارند، احتراقی قدرتمند تر یا حداقل موئثر تر است. میزان بالای سوخت ورودی به موتور به تنهایی فایده ای ندارد، به دلیل نسبت حساسی است که بین اکسیژن موجود در هوا و سوخت برای احتراق موثر نیاز است. نکته کلیدی، اصلاح و ارتقا موتور به نحوی که بتواند میزان بیشتری هوا و سوخت در یافت کند می‌باشد. در این مقاله به 5 راه که این عمل را تسهیل می‌کنند می‌پردازیم.

 

5.سوپر شارژرها

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

یک سوپرشارژر، با فشرده کردن هوای ورودی به میزان بیشتری نسبت به فشار اتمسفریک، باعث ورود هوای بیشتری به موتور می‌شود بنابراین میزان سوخت بیشتری با هوا می‌تواند مخلوط شود و نتیجتا قدرت بیشتری نیز تولید می‌گردد.  سوپرشارژر قدرت خود را از طریق یک تسمه یا زنجیر از میل لنگ می‌گیرد، و با سرعتی برابر 50000 دور در دقیقه می‌چرخد (سریعتر از خود موتور ) تا هوا را وارد محفظه احتراق کند. فشرده شدن هوا جای بیشتری برای سوخت ورودی ایجاد می‌کند، که نتیجه اش احتراقی قوی تر است. چه مقدار انرژی بیشتری تولید می‌شود؟ نزدیک به 50 درصد اسب بخار بیشتر، در صورتی که همه چیز به درستی نصب شده باشند.

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

با نصب یک سوپرشارژر بر روی موتور یک خودرو با اندازه معمولی، فورا باعث می‌شود که مانند خودرویی با موتور بسیار بزرگتر رفتار کند. آنچه که بسیار در خور توجه است، امکان نصب آن توسط خودتان می باشد، که به راحتی می‌توانید آنرا به بالا یا کنار موتورخودرویتان پیچ کنید و با دنبال کردن دستور العمل نصب سازنده، کار را  ادامه دهید.

 

4. فیلتر های هوا 

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

فیلتر های هوایی که خارج از سیستم کارخانه اصلی تولید می‌شوند، اجازه جریان یافتن بیشتر هوا به داخل موتور ماشین شده و باعث موثر تر شدن ترکیب هوا و سوخت می‌گردند، همچنین جلوی ورود آلودگی ها و ناخالصی هارا که به مرور زمان باعث باغث افت عملکرد موتور می‌شوند را می‌گیرد. فیلتر های هوای ثانویه، از لایه ای نازک از کتان یا  موادی که بین چندین لایه توری های نازک گیرنده آلودگی جای گرفته اند ساخته می‌شوند. فیلتر های باکیفیت موجود در بازار ( در مقایسه با فیلتر های کاغذی که در کارخانه خودرو سازی تولید می‌شوند) در داخل جعبه هوای موتور  می‌افتند و نصبشان به همین راحتی است. و به خاطر اینکه از پارچه ساخته شده اند برای بارها قابل شستشو هستند، که این فیلتر ها را تبدیل به بهبود دهنده های عملکرد ارزان با قابلیت استفاده چند باره می سازد.

 

3.کیت  ورود هوای خنک

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

اگر چه ممکن است چیز کوچکی به نظر بیاید، دمای هوا می‌تواند بر کارایی خودرویتان تاثیر بگذارد. کیت ورود هوای سرد جز سیستمهای جانبی است که هوای سرد را وارد سیستم احتراق داخلی موتور می‌کند. به طور طبیعی، خودرو  دمای هوا را به محض ورود به موتور تنظیم می‌کند، زمانی که موتور سرد است، هوای گرم، و زمانی که موتور گرم است، هوای سرد وارد سیستم می‌شود.

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

کیت های ورود هوای خنک، می‌توانند باعث افزایش کارایی وعملکرد موتور خودرو شوند. این کار بر مبنای این اصل قرار دارد که، هوای سرد متراکم تر از هوای گرم است، و این به معنی میزان بالاتر اکسیژن درهوا برای یک احتراق پر انرژی تر، در داخل موتور است.

 

2. چیپ های افزایش کارایی

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

اگر یک ماشین آخرین مدل دارید،به احتمال قریب به یقین یک کامپیوتر Onboard همه چیز را تنطیم  کنترل می‌کند. مثل کارهایی مانند زمان بندی سوپاپ ها، ترمزهای ضذقفل، و مهمتر از همه نسبت سوخت به هوا. چیپ های افزایش کارایی ( یا سوپر چیپ ها ) در واقع نوعی " هک " کردن هستند که با تغییر تنظیمات کارخانه باعث افزایش قدرت موتور می‌شوند، بنابراین برای خوره های تیونینگ بسیار جذاب هستند. یک چیپ افزایش کارایی برای هر عملکردی که شما ابتخاب می‌کنید، پارامتر های جدیدی را تنظیم می‌کنند، از قبیل دستور دادن به موتور برای استفاده موثر تر از سوخت، یا ورود هوای بیشتر برای احتراق قوی تر. نصب این چیپ ها آسان و توسط خودتان قابل انجام است. به محض اینکه با سیستم الکترونیکی خودرویتان آشنا شدید، به راحتی چیپ اصلی را خارج و چیپ جدید را به جای آن نصب کنید، درست مثل مونتاژ یک چیپ به کامپوتر خانگی تان.

 

1. کاستن از وزن خودرو

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

اجسام سبکتر سریعتر از اجسام سنگین تر حرکت می‌کنند، این یک اصل فیزیکی است. این راه حل به طور همزمان هم بسیار ساده است، و هم  موثر و با قدرت عمل می‌کند، این کار شامل تعویض کردن هر چیز سنگین خودرو است ( از کل خودرو ، نه فقط از موتور آن ) با قطعات سبکتر تا خودرو سبکتر و حالت آیرودینامیکی بهتری پیدا کند. انتخاب های زیادی در اینجا مطرح هستند: از شر صندلی های اضافی در صورتی که به آنها نیاز ندارید و سرنشینان زیادی را با خود همراه نمی‌بریدخلاص شوید، پنجره های شیشه ای را با نوع پلاستیکی یا تلقی تعویض کنید،

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

حتی می‌توانید برخی از قسمت های داشبورد را نیز خارج کنید. حتی استفاده از دیسک های ترمز سبکتر نیز می‌توانند اختلاف وزن قابل ملاحظه ای با دیسک های معمولی ایجاد کنند.


منبع

HowStuffWorks

برچسب : موتور , بهبود کارایی , سوپر شارژر , فیلتر هوا , کیت ورودی هوا , چیپ , وزن


مرتب سازی :

1 نظر

soheil
5

همه ی اینا عالیه فقط تو ایران گیر نمیاد ، اگر شما میدونید کجا گیر میاد لطفا بگید
01:14  1393/01/07
پاسخ دادن
1
صفحه 1 از 1

ارسال نظر
نظر شما بعد از تایید در سایت قرار داده می شود. نظرات با محتوای غیر مرتبط، نامحترمانه و فارسی با نوشتار انگلیسی تایید نخواهند شد.
نام    
نظر شما  
 
مقالات برتر
wait
پربحث ترین خودروی
wait
کاربران برتر سایت طی ماه گذشته
مقالات
Bugatti 159 نظر
navid noktehsanj 80 نظر
اطلاعات خودرو
آخرین نظرات اخبار و مقالات
حالاهرچی : ماشینا خیلی باکیفیتن این شرایط هم حتماپذیرفتنین ما هم واجبه این ماشینا رو سوارشیم بریم درب نمایندگیا واسه تعمیر الاف شیم وبعد بگن برو باتاکسی خونتون زنگ میزنیم
حسین م : متاسفانه بدون کارشناسی نظر میدین بزارین ماشین بیاد تو بازار
سيروس : جلل خالق بابا ماشيني كه هنوز به بازار نيومده چطوري تشخيص دادي اشغالي هست يا نيست اگه ميخواين بدونين الان پيش فروشش تا پايان آبان تكميل شده يعني تا برج 8 هر چي توليد كنه فروش رفته پولشم دادن و از اواخر برج 2 وارد بازار ميشه لطفا نظر الكي نديد ممنون
پارسELX : آفرین بشما آلمانیها به این میگن پیشرفت... قابل توجه برادران تولید کننده خوردوی ایرانی بخصوص ایران خودرو و سایپا برادرهای آلمانیها دارن رو دستتون بلند میشن 😅
مسعود : تو به این میگی زشت؟؟؟؟ باب جزعه ارگونومیک ترین و برترین طراحی هایه کلاس خانواده به شمار میره...... شما برو پراید سوار شو خیلی قشنگتره :) تو قیمته صد و بیست تا صد صدو شصت بی رقیب خواهد بود.
محبوبه : سلام من ترمز دستی بالا بوده راه رفتم. لنتام دود کردن. دیگه چ اتفاقی میفته واسه ماشین. گیربکسش داغون نمیشه؟
مهربد : دوستانی که در مورد تهویه مطبوع گفته بودند ، در قسمت اطلاعات خودرو ام جی 3 در جدول امکانات روی کنترل آب و هوای اتوماتیک کلیک کنید ، توضیحات مقاله شیواست .
علی : بله فقط الفارومئو ! ولی هر سرویس دوره ای براتون 600 حداقل آب میخوره ، سیستم توربو داره که نگهداری دو چندان میخواد ، یه اینه بقل یک میلیون و خرده ای !قیمت قطعات چندین برابر هیوندای، استهلاک بیشتر و ... خوبیهاش ! شتاب عالی ، هندلینگ عالی ، کیفیت کم نظیر داخل کابین !
مهربد : دریچه های روی کاپوت عقب مشابه مدل های اولیه است و خاطرات بیتل دهه 60 و70 را زنده میکند .
آخرین نظرات اطلاعات خودرو
سید.موسوی : سلام دوستان. قیمت روز نمایندگی چنده؟
ابراهیم : سلام سعید جان منم بعد از کلی تحقیق امروز پژو پارس سال گرفتم واقعا از دم نمایشگاهی تا منزل باهاش حال کردم مبارک هر دو تامون باشه
سپهر : علی جان سلام برا اینکه کمپرسورت مدام خاموش وروشن نشه تو قسمت تنشیم دما دما رو کاملا رو کم بذار احتمالا درجه دمایی رو که تنشیم کردین رو 23یا 24گذاشتین که مدام کمپرشسورت خاموش ورشن می شه
hossein™ : خواهش ميکنم سيد جان وظيفه بود. در هر حال در خدمتت همه دوستان هستم اگه سوالى داشتند
هومن هوتن : سلام مجدد آرین خان شما لطف دارید دوست عزیز بنده کار خاصی انجام ندادم. ممنون از لطف شما. متاسفانه در تمام جاها و شرکتها وضع همینگونه است و هیچ احترامی برای دیگران قائل نیستند. خود بنده از این سیستم و نوع کار بسیار آسیب دیدم و الان هم با چندین تخصص جایی در این سیستم ندارم و جایی هم نتونستم مشغول باشم. به امید موفقیت برای همه دوستان و عزیزان
عليرضانجفى : ميشه فرق بين اپتىما مدل ٢٠١٣و٢٠١٤ بگيد مرسى از لطفتون
طاها : دوسنان تو فروش قسطی سند ملکی برای چیه؟ غیر عادی نیس؟
سید.موسوی : سلام. دقیقا در کدوم قسمت محسن جان؟؟؟؟ از سمت کاپوت یا از عقب ماشین؟؟؟
کاویان : به نظر شما هاوال بهتره یا جیلی ؟
سید.موسوی : سلام. مکمل بنزین بریزید مصرفش خیلی پایین میاد و اگر هم مکمل وهم بنزین سوپر بزنید مصرفش خیلی خیلی پایین میاد. من گرونترین مکمل رو ریختم و سوپر هم زدم تو جاده 6 مصرف کرد و در شهر 8/8. البته خرجش بیشتر میشه و همه این کارها فقط به خاطر اینه به موتور آسیب کمتری برسه. تو دفترچه ماشینم نوشته که از مکمل های مطمئن استفاده بشه.
botL
botR
Logo
فعالیت های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.
استفاده از مطالب سایت 1car.ir تنها با درج لینک فعال به صفحه مبدأ، مجاز می‏باشد.