5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

برای بسیاری از شیفتگان خودرو، ماشینی که از خط تولید کارخانه خارج می‌شود، به قولی برایشان آنقدر که می‌خواهند سریع نیست. بعضی از رانندگان دست به تغییراتی جزیی در موتور خودرویشان می‌زنند تا کمی به قدرتش اضافه کنند، یا اینکه مصرف سوختش را بهبود ببخشند. اما واقعا چه کاری می‌توانید بکنید تا زمانی که ماشینتان را روشن می‌کنید، کمی هم غرش چاشنی صدای موتورتان شود؟ اگر به صورت خیلی ساده بخواهیم صحبت کنیم، باید ببینیم موتور خودرو با هوای ورودی به آن چگونه رفتار می‌کند: پیستون رو به پایین حرکت می‌کند، تا ایجاد خلاء کند، و به هوای ورودی که فشار محیط را دارد، اجازه کشیده شدن به محفظه احتراق را می‌دهد. هوای وارد شده به محفظه احتراق با سوخت مخلوط می‌شود، و تشکیل یک واحد انرژی را می‌دهند، که از طریق احتراقی که به لطف جرقه زنی شمع ها رخ می‌دهد تبدیل به انرژی جنبشی یا همان چیزی که ما به آن اسب بخار می‌گوییم می‌شود. برای بهبود عملکرد یک ماشین، یا به بیانی دیگر، سریعتر کردنش، آنچه که همه خوره های تقویت موتور به آن نیاز دارند، احتراقی قدرتمند تر یا حداقل موئثر تر است. میزان بالای سوخت ورودی به موتور به تنهایی فایده ای ندارد، به دلیل نسبت حساسی است که بین اکسیژن موجود در هوا و سوخت برای احتراق موثر نیاز است. نکته کلیدی، اصلاح و ارتقا موتور به نحوی که بتواند میزان بیشتری هوا و سوخت در یافت کند می‌باشد. در این مقاله به 5 راه که این عمل را تسهیل می‌کنند می‌پردازیم.

 

5.سوپر شارژرها

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

یک سوپرشارژر، با فشرده کردن هوای ورودی به میزان بیشتری نسبت به فشار اتمسفریک، باعث ورود هوای بیشتری به موتور می‌شود بنابراین میزان سوخت بیشتری با هوا می‌تواند مخلوط شود و نتیجتا قدرت بیشتری نیز تولید می‌گردد.  سوپرشارژر قدرت خود را از طریق یک تسمه یا زنجیر از میل لنگ می‌گیرد، و با سرعتی برابر 50000 دور در دقیقه می‌چرخد (سریعتر از خود موتور ) تا هوا را وارد محفظه احتراق کند. فشرده شدن هوا جای بیشتری برای سوخت ورودی ایجاد می‌کند، که نتیجه اش احتراقی قوی تر است. چه مقدار انرژی بیشتری تولید می‌شود؟ نزدیک به 50 درصد اسب بخار بیشتر، در صورتی که همه چیز به درستی نصب شده باشند.

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

با نصب یک سوپرشارژر بر روی موتور یک خودرو با اندازه معمولی، فورا باعث می‌شود که مانند خودرویی با موتور بسیار بزرگتر رفتار کند. آنچه که بسیار در خور توجه است، امکان نصب آن توسط خودتان می باشد، که به راحتی می‌توانید آنرا به بالا یا کنار موتورخودرویتان پیچ کنید و با دنبال کردن دستور العمل نصب سازنده، کار را  ادامه دهید.

 

4. فیلتر های هوا 

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

فیلتر های هوایی که خارج از سیستم کارخانه اصلی تولید می‌شوند، اجازه جریان یافتن بیشتر هوا به داخل موتور ماشین شده و باعث موثر تر شدن ترکیب هوا و سوخت می‌گردند، همچنین جلوی ورود آلودگی ها و ناخالصی هارا که به مرور زمان باعث باغث افت عملکرد موتور می‌شوند را می‌گیرد. فیلتر های هوای ثانویه، از لایه ای نازک از کتان یا  موادی که بین چندین لایه توری های نازک گیرنده آلودگی جای گرفته اند ساخته می‌شوند. فیلتر های باکیفیت موجود در بازار ( در مقایسه با فیلتر های کاغذی که در کارخانه خودرو سازی تولید می‌شوند) در داخل جعبه هوای موتور  می‌افتند و نصبشان به همین راحتی است. و به خاطر اینکه از پارچه ساخته شده اند برای بارها قابل شستشو هستند، که این فیلتر ها را تبدیل به بهبود دهنده های عملکرد ارزان با قابلیت استفاده چند باره می سازد.

 

3.کیت  ورود هوای خنک

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

اگر چه ممکن است چیز کوچکی به نظر بیاید، دمای هوا می‌تواند بر کارایی خودرویتان تاثیر بگذارد. کیت ورود هوای سرد جز سیستمهای جانبی است که هوای سرد را وارد سیستم احتراق داخلی موتور می‌کند. به طور طبیعی، خودرو  دمای هوا را به محض ورود به موتور تنظیم می‌کند، زمانی که موتور سرد است، هوای گرم، و زمانی که موتور گرم است، هوای سرد وارد سیستم می‌شود.

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

کیت های ورود هوای خنک، می‌توانند باعث افزایش کارایی وعملکرد موتور خودرو شوند. این کار بر مبنای این اصل قرار دارد که، هوای سرد متراکم تر از هوای گرم است، و این به معنی میزان بالاتر اکسیژن درهوا برای یک احتراق پر انرژی تر، در داخل موتور است.

 

2. چیپ های افزایش کارایی

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

اگر یک ماشین آخرین مدل دارید،به احتمال قریب به یقین یک کامپیوتر Onboard همه چیز را تنطیم  کنترل می‌کند. مثل کارهایی مانند زمان بندی سوپاپ ها، ترمزهای ضذقفل، و مهمتر از همه نسبت سوخت به هوا. چیپ های افزایش کارایی ( یا سوپر چیپ ها ) در واقع نوعی " هک " کردن هستند که با تغییر تنظیمات کارخانه باعث افزایش قدرت موتور می‌شوند، بنابراین برای خوره های تیونینگ بسیار جذاب هستند. یک چیپ افزایش کارایی برای هر عملکردی که شما ابتخاب می‌کنید، پارامتر های جدیدی را تنظیم می‌کنند، از قبیل دستور دادن به موتور برای استفاده موثر تر از سوخت، یا ورود هوای بیشتر برای احتراق قوی تر. نصب این چیپ ها آسان و توسط خودتان قابل انجام است. به محض اینکه با سیستم الکترونیکی خودرویتان آشنا شدید، به راحتی چیپ اصلی را خارج و چیپ جدید را به جای آن نصب کنید، درست مثل مونتاژ یک چیپ به کامپوتر خانگی تان.

 

1. کاستن از وزن خودرو

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

اجسام سبکتر سریعتر از اجسام سنگین تر حرکت می‌کنند، این یک اصل فیزیکی است. این راه حل به طور همزمان هم بسیار ساده است، و هم  موثر و با قدرت عمل می‌کند، این کار شامل تعویض کردن هر چیز سنگین خودرو است ( از کل خودرو ، نه فقط از موتور آن ) با قطعات سبکتر تا خودرو سبکتر و حالت آیرودینامیکی بهتری پیدا کند. انتخاب های زیادی در اینجا مطرح هستند: از شر صندلی های اضافی در صورتی که به آنها نیاز ندارید و سرنشینان زیادی را با خود همراه نمی‌بریدخلاص شوید، پنجره های شیشه ای را با نوع پلاستیکی یا تلقی تعویض کنید،

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

حتی می‌توانید برخی از قسمت های داشبورد را نیز خارج کنید. حتی استفاده از دیسک های ترمز سبکتر نیز می‌توانند اختلاف وزن قابل ملاحظه ای با دیسک های معمولی ایجاد کنند.


منبع

HowStuffWorks

برچسب : موتور , بهبود کارایی , سوپر شارژر , فیلتر هوا , کیت ورودی هوا , چیپ , وزن


مقالات مرتبط

مقالات مرتبط

مرتب سازی :

1 نظر

soheil
5

همه ی اینا عالیه فقط تو ایران گیر نمیاد ، اگر شما میدونید کجا گیر میاد لطفا بگید
01:14  1393/01/07
پاسخ دادن
1
صفحه 1 از 1

ارسال نظر
نظر شما بعد از تایید در سایت قرار داده می شود. نظرات با محتوای غیر مرتبط، نامحترمانه و فارسی با نوشتار انگلیسی تایید نخواهند شد.
نام    
نظر شما  
 
نظر سنجی
بهترین شرکت ارائه دهنده لیزینگ از نظر شما؟

مشاهده نتایج
Price Price Leasing Ad Exhaust Game Safety
مطالب برتر
wait
دوستان
آخرین نظرات اخبار و مقالات
reza-4WD : R8 واقعا خوبه یه زمانی همه رو هیپنوتیزم خودش کرد.
reza-4WD : شرکت AMG آبروی مرسدس رو حفظ کرده
reza-4WD : کسی که این مقاله رو نوشته میدونسته محصولات ایران خودرو و سایپا حتی لیاقت بحث کردن ندارن واسه همین چیزی ازشون نگفته
reza-4WD : آخه کجای این آشغال شیکه؟ کاپوت زننده یا جلو پنجره ای که با چراغ هاش هماهنگی نداره؟ یا خطی که از نمای جانب در صندوقش هست؟
سعید : پورشه همینجوریش هم پادشاه سرعت و شتابه. حالا اگه یه سوپر ماشین سرعتی مثل بالا بسازه دیگه مکلارن و بوگاتی و آونتادور رو میزاره تو جیبش. طرح ریزی تا سال 2020 پورشه نشان از یک پروژه ی عظیم برای ساخت این خودرو است که همگان را مات و مبهوت خواهد ساخت ... عشق من است Porsche
حسین : آقای کاربر طراحیش از جلو و بغل انصافا عالیه. ولی طراحی عقبش به دلیل تعبیه چراغ های زشت و نامناسب و بالابردن ارتفاع چراغ ها خیلی ضعیفه. باید عقبش چراغ های کمی کشیده و پهن با تزیینات خاص و در ارتفاع پایین تر نصب می شد. طراحی داخلیش هم که به نسبت مدل 2014 چنگی به دل نمی زنه. پس در کل یک ماشین معمولی زیبا ظاهر محسوب می شه نه لوکس.
reza-4WD : 1-ام وی ام اصلا ماشین نیست چه برسه به طراحی 2- طراحی محصولات رنو واقعا افتضاحه مخصوصا داستر
reza-4WD : اینا میخوان وارد کننده ها رو محدود کنند تا خودرو های خودشون بفروش برسه
hm_hitcher : خدايا نيسان چيكار كرده؟؟؟ واقعا طراحيش عاليه، از هر طرف نگاش ميكني خوشگله، مخصوصا از بغل، عجيب خوشگله هاااا، طراحي داخليش هم خيلي لوكسه واقعا آفرين به نيسان
REZA-4WD : کپی مک لارن
آخرین نظرات اطلاعات خودرو
اهورا : سلام وام من دوساله 10تومنه طی4 چک شش ماه
حسن : عزیز بدنه وانت پیکان کجا و بدنه این کجا. سپر وانت پیکان به این بگیره کل کارا رو نابود می کنه حتی به جرئت میتونم بگم بدنه وانت پیکان تقریبا همانند وانت نیسان هست ولی نیسان شاسی قوی داره بنابراین در تصادفات مقاوم تره.
علی : خیلی بهت گرون گفتن الان صفر 93 داشبورد جدید 36900 هست
گیلان اتوماتیک : اقا مهرداد از قیمت مطمنی. یعغنی با قیمت سال دیگه حساب نمیشه؟سلام
حسین : بنظر من دیزلی نخر چون با کیفیت گازوئیل داخل امکان خرابی داره،تعمیرش هم هر جایی امکانپذیر نیست زمستان هم گازوئیلش یخ میزنه هایلوکس فقط بنزینی و غیر قابل خراب شدن
علی : سلام من خرداد ثبت نام کردم تحویل ابان .دیماه همه پول را دادم تا امروز که هشتم بهمن است از تحویل خبری نیست.من از شیرازم ان دوستی که شرایط من را داشتند وتحویل گرفته بودند از کدام شهر بودند؟
ابتين : به نظر من كساني كه ٢٠٦ دارن يا ٣١٥ در حد ٣٠تا٤٠ تؤمن هزينه كردن البته اگلا إز اون دسته ادمهاى باشن كه اهل ماشين صفر سوار شدن باشن نمي تونن درباره يه ماشين با كلاس تقريبا دو برابر ماشينشون نظر مفيدي بدن چون به احتمال خيلي زياد تعصب خاصي به اون ٢٠٦با تكنولوژي ٢٠ سال پيششون دارن من فكر ميكنم نظر درستو إز كسي بايد گرفت كه اينماشينو داره
مهسا : سلام.فرشاد جان ماشینتو چندروزه گرفتی؟چقد کارکرده؟
علی : بله گرمکن داره
yosef : سلام. با تشکر از راهنماییتون. من باک اول ماشین رو بنزین سوپر زدم اما توی مطالب پایین تر دیدم که شما گفتین که به دلیل کیفیت پایین بنزین سوپر بهتره از بنزین معمولی استفاده بشه . من هم از اون موقع از بنزین معمولی استفاده کردم
botL
botR
Logo
فعالیت های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.
استفاده از مطالب سایت 1car.ir تنها با درج لینک فعال به صفحه مبدأ، مجاز می‏باشد.