5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

برای بسیاری از شیفتگان خودرو، ماشینی که از خط تولید کارخانه خارج می‌شود، به قولی برایشان آنقدر که می‌خواهند سریع نیست. بعضی از رانندگان دست به تغییراتی جزیی در موتور خودرویشان می‌زنند تا کمی به قدرتش اضافه کنند، یا اینکه مصرف سوختش را بهبود ببخشند. اما واقعا چه کاری می‌توانید بکنید تا زمانی که ماشینتان را روشن می‌کنید، کمی هم غرش چاشنی صدای موتورتان شود؟ اگر به صورت خیلی ساده بخواهیم صحبت کنیم، باید ببینیم موتور خودرو با هوای ورودی به آن چگونه رفتار می‌کند: پیستون رو به پایین حرکت می‌کند، تا ایجاد خلاء کند، و به هوای ورودی که فشار محیط را دارد، اجازه کشیده شدن به محفظه احتراق را می‌دهد. هوای وارد شده به محفظه احتراق با سوخت مخلوط می‌شود، و تشکیل یک واحد انرژی را می‌دهند، که از طریق احتراقی که به لطف جرقه زنی شمع ها رخ می‌دهد تبدیل به انرژی جنبشی یا همان چیزی که ما به آن اسب بخار می‌گوییم می‌شود. برای بهبود عملکرد یک ماشین، یا به بیانی دیگر، سریعتر کردنش، آنچه که همه خوره های تقویت موتور به آن نیاز دارند، احتراقی قدرتمند تر یا حداقل موئثر تر است. میزان بالای سوخت ورودی به موتور به تنهایی فایده ای ندارد، به دلیل نسبت حساسی است که بین اکسیژن موجود در هوا و سوخت برای احتراق موثر نیاز است. نکته کلیدی، اصلاح و ارتقا موتور به نحوی که بتواند میزان بیشتری هوا و سوخت در یافت کند می‌باشد. در این مقاله به 5 راه که این عمل را تسهیل می‌کنند می‌پردازیم.

 

5.سوپر شارژرها

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

یک سوپرشارژر، با فشرده کردن هوای ورودی به میزان بیشتری نسبت به فشار اتمسفریک، باعث ورود هوای بیشتری به موتور می‌شود بنابراین میزان سوخت بیشتری با هوا می‌تواند مخلوط شود و نتیجتا قدرت بیشتری نیز تولید می‌گردد.  سوپرشارژر قدرت خود را از طریق یک تسمه یا زنجیر از میل لنگ می‌گیرد، و با سرعتی برابر 50000 دور در دقیقه می‌چرخد (سریعتر از خود موتور ) تا هوا را وارد محفظه احتراق کند. فشرده شدن هوا جای بیشتری برای سوخت ورودی ایجاد می‌کند، که نتیجه اش احتراقی قوی تر است. چه مقدار انرژی بیشتری تولید می‌شود؟ نزدیک به 50 درصد اسب بخار بیشتر، در صورتی که همه چیز به درستی نصب شده باشند.

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

با نصب یک سوپرشارژر بر روی موتور یک خودرو با اندازه معمولی، فورا باعث می‌شود که مانند خودرویی با موتور بسیار بزرگتر رفتار کند. آنچه که بسیار در خور توجه است، امکان نصب آن توسط خودتان می باشد، که به راحتی می‌توانید آنرا به بالا یا کنار موتورخودرویتان پیچ کنید و با دنبال کردن دستور العمل نصب سازنده، کار را  ادامه دهید.

 

4. فیلتر های هوا 

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

فیلتر های هوایی که خارج از سیستم کارخانه اصلی تولید می‌شوند، اجازه جریان یافتن بیشتر هوا به داخل موتور ماشین شده و باعث موثر تر شدن ترکیب هوا و سوخت می‌گردند، همچنین جلوی ورود آلودگی ها و ناخالصی هارا که به مرور زمان باعث باغث افت عملکرد موتور می‌شوند را می‌گیرد. فیلتر های هوای ثانویه، از لایه ای نازک از کتان یا  موادی که بین چندین لایه توری های نازک گیرنده آلودگی جای گرفته اند ساخته می‌شوند. فیلتر های باکیفیت موجود در بازار ( در مقایسه با فیلتر های کاغذی که در کارخانه خودرو سازی تولید می‌شوند) در داخل جعبه هوای موتور  می‌افتند و نصبشان به همین راحتی است. و به خاطر اینکه از پارچه ساخته شده اند برای بارها قابل شستشو هستند، که این فیلتر ها را تبدیل به بهبود دهنده های عملکرد ارزان با قابلیت استفاده چند باره می سازد.

 

3.کیت  ورود هوای خنک

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

اگر چه ممکن است چیز کوچکی به نظر بیاید، دمای هوا می‌تواند بر کارایی خودرویتان تاثیر بگذارد. کیت ورود هوای سرد جز سیستمهای جانبی است که هوای سرد را وارد سیستم احتراق داخلی موتور می‌کند. به طور طبیعی، خودرو  دمای هوا را به محض ورود به موتور تنظیم می‌کند، زمانی که موتور سرد است، هوای گرم، و زمانی که موتور گرم است، هوای سرد وارد سیستم می‌شود.

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

کیت های ورود هوای خنک، می‌توانند باعث افزایش کارایی وعملکرد موتور خودرو شوند. این کار بر مبنای این اصل قرار دارد که، هوای سرد متراکم تر از هوای گرم است، و این به معنی میزان بالاتر اکسیژن درهوا برای یک احتراق پر انرژی تر، در داخل موتور است.

 

2. چیپ های افزایش کارایی

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

اگر یک ماشین آخرین مدل دارید،به احتمال قریب به یقین یک کامپیوتر Onboard همه چیز را تنطیم  کنترل می‌کند. مثل کارهایی مانند زمان بندی سوپاپ ها، ترمزهای ضذقفل، و مهمتر از همه نسبت سوخت به هوا. چیپ های افزایش کارایی ( یا سوپر چیپ ها ) در واقع نوعی " هک " کردن هستند که با تغییر تنظیمات کارخانه باعث افزایش قدرت موتور می‌شوند، بنابراین برای خوره های تیونینگ بسیار جذاب هستند. یک چیپ افزایش کارایی برای هر عملکردی که شما ابتخاب می‌کنید، پارامتر های جدیدی را تنظیم می‌کنند، از قبیل دستور دادن به موتور برای استفاده موثر تر از سوخت، یا ورود هوای بیشتر برای احتراق قوی تر. نصب این چیپ ها آسان و توسط خودتان قابل انجام است. به محض اینکه با سیستم الکترونیکی خودرویتان آشنا شدید، به راحتی چیپ اصلی را خارج و چیپ جدید را به جای آن نصب کنید، درست مثل مونتاژ یک چیپ به کامپوتر خانگی تان.

 

1. کاستن از وزن خودرو

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

اجسام سبکتر سریعتر از اجسام سنگین تر حرکت می‌کنند، این یک اصل فیزیکی است. این راه حل به طور همزمان هم بسیار ساده است، و هم  موثر و با قدرت عمل می‌کند، این کار شامل تعویض کردن هر چیز سنگین خودرو است ( از کل خودرو ، نه فقط از موتور آن ) با قطعات سبکتر تا خودرو سبکتر و حالت آیرودینامیکی بهتری پیدا کند. انتخاب های زیادی در اینجا مطرح هستند: از شر صندلی های اضافی در صورتی که به آنها نیاز ندارید و سرنشینان زیادی را با خود همراه نمی‌بریدخلاص شوید، پنجره های شیشه ای را با نوع پلاستیکی یا تلقی تعویض کنید،

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

حتی می‌توانید برخی از قسمت های داشبورد را نیز خارج کنید. حتی استفاده از دیسک های ترمز سبکتر نیز می‌توانند اختلاف وزن قابل ملاحظه ای با دیسک های معمولی ایجاد کنند.


منبع

HowStuffWorks

برچسب : موتور , بهبود کارایی , سوپر شارژر , فیلتر هوا , کیت ورودی هوا , چیپ , وزن


مرتب سازی :

1 نظر

soheil
5

همه ی اینا عالیه فقط تو ایران گیر نمیاد ، اگر شما میدونید کجا گیر میاد لطفا بگید
01:14  1393/01/07
پاسخ دادن
1
صفحه 1 از 1

ارسال نظر
نظر شما بعد از تایید در سایت قرار داده می شود. نظرات با محتوای غیر مرتبط، نامحترمانه و فارسی با نوشتار انگلیسی تایید نخواهند شد.
نام    
نظر شما  
 
مقالات برتر
wait
پربحث ترین خودروی
wait
کاربران برتر سایت طی ماه گذشته
مقالات
silvershadow 182 نظر
مهربد 56 نظر
اطلاعات خودرو
oMIID 251 نظر
پدرام. 86 نظر
آخرین نظرات اخبار و مقالات
سعید : ای کاش با دوج و شورولیتو فورد هم قرار داد میبستند حال میکردیم ولی ماشین های المانی گرون اند
علی : تیترو میذاشتین چطور از پراید لذت ببریم...
امید : استادقدرت اصلی مرتبط با فشار محبوس داخل رادیات هستش که به محفظه احتراق میرسه بنابراین اثر سوراخ ریز همان قدر که برای لاستیک زیر ماشین مخرب هست برای افت کشش موتور هم تاثیر گذاره یادمون نره در لحظه ایجد کمپرس هوا توسط توربین فشار هوا در داخل رادیات هوا به فشار هوای لاستیک زیر اتومبیل بسیار نزدیک است
مهرشاد : سلام..یه 206 دارم که موقع حرکت وقفه ای رو بوجود میاره وگاز بخوبی نمیخوره وبعد از چند ثانیه شتاب میگیره.. در دور پایین وقتی پا رو از گاز بر میدارم ماشین تقه های شدید میزنه..دور موتور هم نوسان داره...متاسفانه با وجود تعویض قطعات فنی هنوز هیچ مکانیکی از مشکل ماشینم سر در نیاورده ..لطفا راهنمایی بفرمایید.....ممنونم
رضا : خیلی عالی بود دمت گرم داش
محمود : سلام منم 405 دارم این مشکل و داشت پتانسیومتر دریچه گاز و باید عوض کندگی ولی در کل با کولر کامل برطرف نمیشه
حسن : ولی خداییش این فیاته سرور ال نوده چراغ عقبای ال نود باید با اتوبوس مقایسه بشه
بوگاتی : جیپ گرند چیروکی اس ار تی 8 سوپر شارژد 1000 اسب بخاری
وحید : لطفأ اگه کسی از دوستان اطلاع داره قیمت قطعاتمصرفی تصادفی ام جی ۶ رو بگه مثلا سپر جلو چنده؟ جلو پنجره چنده؟ کله چراغ جلو چنده؟
شهاب : جالبه کرایسلر و چروکی تو این لیست حضور دارن ولی ال۹۰ و پارس تندر تو این لیست نیستن !!! مگه میشه ؟؟مگه داریم ؟؟
آخرین نظرات اطلاعات خودرو
سعید : جک اس ۵ فوق العاده هس ، خداييش تيپش از توسان و اسپورتيج که بهتره ، فقط تنها مشکلی که هس توی تحویل دادن ماشینه . خود نمایندگی ده تاشو گذاشته با قیمت ۸۳ میلیون واسه فروش ولی ماشینای ثبت نامیُ نمیدن . همین باعث شده که منم مثل خيليای دیگه از شرکت کرمان خودرو ناراضی باشیم
حمید 2 : علی آقا فیوز های داخل اتاق زیر فرمون سمت چپ. ردیف افقی پائین یه فیوز آبی رنگ زیرش نوشته cigar پانزده 15 امپر باید باشه. چکش کن.
بهزاد : علی آقا شما دلت از ال نود خیلی پره.ما هم بلدیم اگه ماشینهای دیگه ای از اروپا اومد اونها رو خریم.منته گزینه دیگهری نیست.ال نود محاسناتی داره که بقیه ماشینهای موجود بازار ندارند.ازجمله تکنولوژی بروزتر نسبت به سایرین.که از جمله ۴ستاره ایمنی داره کم مصرف و.......ودیگه اینگه اگر زمانی پول لازم شدین میتونین براحتی به پول تبدیل بکنین البته باافت قیمت کمتر نسبت به سایر خودروها.اینها وچند گزینه دیگه باعث میشه ما ال نود رو انتخاب کنیم.
Smd : سلام خسته نباشید . جديدا یه چیزی تو صفحه کیلومتر ماشینم ( کنار علامت کروز و ... ) به اسم EPB . مخففه electronic parking breaking هستش ولی اینجا یعنی چه ؟ یه چراغ نارنجی رنگه . دیگه اينکه درپوش چراغ شور سمت چپ ماشین رو کندن یا افتاده ! از کجا باید تهیه کنم ؟ ممنون میشم جواب بدین .
یاسین : روزهای کاری،فقط روزهای تعطیل رسمی محاسبه میشود،روزهای پنجشنه جزو روزهای کاری ست.درضمن سودپول هیچ ربطی به روزهای کاری ندارد.درقراردادشماهم ذکرشده ،سودروزشمار.برای من راتازمان دعوتنامه تقریبا درست محاسبه کردن،اماتاخیربعداز اون رامیگن میدیم،حالا تا اون موقع
یوز چینی : سلام داداشای من خوهشا یکمم درباره مسائل فنی صحبت کنین من امروز از نمایندگی تحول گرفتم رنگ مشکی ولی اطلاعاتی که نمایندگی میده خیلی کمه من میخوام لاستیکاشو عوض کنم؟ بکنم یا نه اونایی که دارن یه جوابی به من بدن
مارال : سلام تندر نگو بلا بگو این چه ماشینیه بخدا پشیمون شدم شنبه میفروشم میرم ثبت نام جک اس5 میکنم
نادر میرزالو.بندر خمیر : سلام آقا امروز از نمایندگی تماس گرفتن و گفتن ماشینت اومده منم شاخ در آوردم ولی سریع رفتم نمایندگی و دیدم بله m4ما رسیده نگران نباشین میرسه
پلنگ صورتی : کاش منم داشتم نمیدونم چرا خدا به من نمیده البته میدونما 90% شماها هم ماشینو ندارین ولی برای دلگرمی خودتون میاین و کامنت میزارین چون من خودم روزی چند بار از این کامنتا با نام های مختلف میزارم نمیدونم که ولی ماشین خوبیه
امیر حسین : به خدا ما که موندیم پژو پارس بگریم یا دنا
botL
botR
Logo
فعالیت های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.
استفاده از مطالب سایت 1car.ir تنها با درج لینک فعال به صفحه مبدأ، مجاز می‏باشد.