5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

برای بسیاری از شیفتگان خودرو، ماشینی که از خط تولید کارخانه خارج می‌شود، به قولی برایشان آنقدر که می‌خواهند سریع نیست. بعضی از رانندگان دست به تغییراتی جزیی در موتور خودرویشان می‌زنند تا کمی به قدرتش اضافه کنند، یا اینکه مصرف سوختش را بهبود ببخشند. اما واقعا چه کاری می‌توانید بکنید تا زمانی که ماشینتان را روشن می‌کنید، کمی هم غرش چاشنی صدای موتورتان شود؟ اگر به صورت خیلی ساده بخواهیم صحبت کنیم، باید ببینیم موتور خودرو با هوای ورودی به آن چگونه رفتار می‌کند: پیستون رو به پایین حرکت می‌کند، تا ایجاد خلاء کند، و به هوای ورودی که فشار محیط را دارد، اجازه کشیده شدن به محفظه احتراق را می‌دهد. هوای وارد شده به محفظه احتراق با سوخت مخلوط می‌شود، و تشکیل یک واحد انرژی را می‌دهند، که از طریق احتراقی که به لطف جرقه زنی شمع ها رخ می‌دهد تبدیل به انرژی جنبشی یا همان چیزی که ما به آن اسب بخار می‌گوییم می‌شود. برای بهبود عملکرد یک ماشین، یا به بیانی دیگر، سریعتر کردنش، آنچه که همه خوره های تقویت موتور به آن نیاز دارند، احتراقی قدرتمند تر یا حداقل موئثر تر است. میزان بالای سوخت ورودی به موتور به تنهایی فایده ای ندارد، به دلیل نسبت حساسی است که بین اکسیژن موجود در هوا و سوخت برای احتراق موثر نیاز است. نکته کلیدی، اصلاح و ارتقا موتور به نحوی که بتواند میزان بیشتری هوا و سوخت در یافت کند می‌باشد. در این مقاله به 5 راه که این عمل را تسهیل می‌کنند می‌پردازیم.

 

5.سوپر شارژرها

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

یک سوپرشارژر، با فشرده کردن هوای ورودی به میزان بیشتری نسبت به فشار اتمسفریک، باعث ورود هوای بیشتری به موتور می‌شود بنابراین میزان سوخت بیشتری با هوا می‌تواند مخلوط شود و نتیجتا قدرت بیشتری نیز تولید می‌گردد.  سوپرشارژر قدرت خود را از طریق یک تسمه یا زنجیر از میل لنگ می‌گیرد، و با سرعتی برابر 50000 دور در دقیقه می‌چرخد (سریعتر از خود موتور ) تا هوا را وارد محفظه احتراق کند. فشرده شدن هوا جای بیشتری برای سوخت ورودی ایجاد می‌کند، که نتیجه اش احتراقی قوی تر است. چه مقدار انرژی بیشتری تولید می‌شود؟ نزدیک به 50 درصد اسب بخار بیشتر، در صورتی که همه چیز به درستی نصب شده باشند.

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

با نصب یک سوپرشارژر بر روی موتور یک خودرو با اندازه معمولی، فورا باعث می‌شود که مانند خودرویی با موتور بسیار بزرگتر رفتار کند. آنچه که بسیار در خور توجه است، امکان نصب آن توسط خودتان می باشد، که به راحتی می‌توانید آنرا به بالا یا کنار موتورخودرویتان پیچ کنید و با دنبال کردن دستور العمل نصب سازنده، کار را  ادامه دهید.

 

4. فیلتر های هوا 

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

فیلتر های هوایی که خارج از سیستم کارخانه اصلی تولید می‌شوند، اجازه جریان یافتن بیشتر هوا به داخل موتور ماشین شده و باعث موثر تر شدن ترکیب هوا و سوخت می‌گردند، همچنین جلوی ورود آلودگی ها و ناخالصی هارا که به مرور زمان باعث باغث افت عملکرد موتور می‌شوند را می‌گیرد. فیلتر های هوای ثانویه، از لایه ای نازک از کتان یا  موادی که بین چندین لایه توری های نازک گیرنده آلودگی جای گرفته اند ساخته می‌شوند. فیلتر های باکیفیت موجود در بازار ( در مقایسه با فیلتر های کاغذی که در کارخانه خودرو سازی تولید می‌شوند) در داخل جعبه هوای موتور  می‌افتند و نصبشان به همین راحتی است. و به خاطر اینکه از پارچه ساخته شده اند برای بارها قابل شستشو هستند، که این فیلتر ها را تبدیل به بهبود دهنده های عملکرد ارزان با قابلیت استفاده چند باره می سازد.

 

3.کیت  ورود هوای خنک

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

اگر چه ممکن است چیز کوچکی به نظر بیاید، دمای هوا می‌تواند بر کارایی خودرویتان تاثیر بگذارد. کیت ورود هوای سرد جز سیستمهای جانبی است که هوای سرد را وارد سیستم احتراق داخلی موتور می‌کند. به طور طبیعی، خودرو  دمای هوا را به محض ورود به موتور تنظیم می‌کند، زمانی که موتور سرد است، هوای گرم، و زمانی که موتور گرم است، هوای سرد وارد سیستم می‌شود.

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

کیت های ورود هوای خنک، می‌توانند باعث افزایش کارایی وعملکرد موتور خودرو شوند. این کار بر مبنای این اصل قرار دارد که، هوای سرد متراکم تر از هوای گرم است، و این به معنی میزان بالاتر اکسیژن درهوا برای یک احتراق پر انرژی تر، در داخل موتور است.

 

2. چیپ های افزایش کارایی

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

اگر یک ماشین آخرین مدل دارید،به احتمال قریب به یقین یک کامپیوتر Onboard همه چیز را تنطیم  کنترل می‌کند. مثل کارهایی مانند زمان بندی سوپاپ ها، ترمزهای ضذقفل، و مهمتر از همه نسبت سوخت به هوا. چیپ های افزایش کارایی ( یا سوپر چیپ ها ) در واقع نوعی " هک " کردن هستند که با تغییر تنظیمات کارخانه باعث افزایش قدرت موتور می‌شوند، بنابراین برای خوره های تیونینگ بسیار جذاب هستند. یک چیپ افزایش کارایی برای هر عملکردی که شما ابتخاب می‌کنید، پارامتر های جدیدی را تنظیم می‌کنند، از قبیل دستور دادن به موتور برای استفاده موثر تر از سوخت، یا ورود هوای بیشتر برای احتراق قوی تر. نصب این چیپ ها آسان و توسط خودتان قابل انجام است. به محض اینکه با سیستم الکترونیکی خودرویتان آشنا شدید، به راحتی چیپ اصلی را خارج و چیپ جدید را به جای آن نصب کنید، درست مثل مونتاژ یک چیپ به کامپوتر خانگی تان.

 

1. کاستن از وزن خودرو

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

اجسام سبکتر سریعتر از اجسام سنگین تر حرکت می‌کنند، این یک اصل فیزیکی است. این راه حل به طور همزمان هم بسیار ساده است، و هم  موثر و با قدرت عمل می‌کند، این کار شامل تعویض کردن هر چیز سنگین خودرو است ( از کل خودرو ، نه فقط از موتور آن ) با قطعات سبکتر تا خودرو سبکتر و حالت آیرودینامیکی بهتری پیدا کند. انتخاب های زیادی در اینجا مطرح هستند: از شر صندلی های اضافی در صورتی که به آنها نیاز ندارید و سرنشینان زیادی را با خود همراه نمی‌بریدخلاص شوید، پنجره های شیشه ای را با نوع پلاستیکی یا تلقی تعویض کنید،

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

حتی می‌توانید برخی از قسمت های داشبورد را نیز خارج کنید. حتی استفاده از دیسک های ترمز سبکتر نیز می‌توانند اختلاف وزن قابل ملاحظه ای با دیسک های معمولی ایجاد کنند.


منبع

HowStuffWorks

برچسب : موتور , بهبود کارایی , سوپر شارژر , فیلتر هوا , کیت ورودی هوا , چیپ , وزنقبلی بعدیمقالات مرتبط

مقالات مرتبط

مرتب سازی :

1 نظر

soheil
5

همه ی اینا عالیه فقط تو ایران گیر نمیاد ، اگر شما میدونید کجا گیر میاد لطفا بگید
01:14  1393/01/07
پاسخ دادن
1
صفحه 1 از 1

ارسال نظر
نظر شما بعد از تایید در سایت قرار داده می شود. نظرات با محتوای غیر مرتبط، نامحترمانه و فارسی با نوشتار انگلیسی تایید نخواهند شد.
نام    
نظر شما  
 
نظر سنجی
بهترین شرکت ارائه دهنده لیزینگ از نظر شما؟

مشاهده نتایج
Price Price Leasing Ad Exhaust Game Safety
مطالب برتر
wait
دوستان
آخرین نظرات اخبار و مقالات
مهدی : سلام؛ انصافآ خسته نباشی از این راهنمایی جامع شما. برادر من,یهو بگو برو پیش مکانیک یا جلوبندی سایت ....راحت
حسین : بنز بهترین ماشین جهانه بنز های جدید با قدرت 625اسب همشون به اروپا صادر میشن چون استاندارد یورو 6دارن ولی ولوو 480استاندارد یورو6داره.اروپا ب این دلیل بنز و بهتر میدونه بعدش اصطهلاک بنز ازولوو خیلی کمتره نشکن تره وشاسی و گیر بکس و جلو بندی و کمک فنر و ترمزو سیستم ماشین بنز خیلی از ولوو سرتره mercedes benz the best of the world.
Parsteam : چه فایده ما که قدرت خرید یه پرایدم نداریم! چه برسه خودروهای چینی در رده قیمیت 60 تا 70 میلیون!
محمد علی قنبری : حدود سه ماه که خودرو جک جی 5خودرو با تاخیر تحویل گرفتم که هنوز هیچ کس زیر بار مبلغ تاخیر نمیره بگذریم صدای بادی که از کنار ایینه شایدهم شیشه سمت راننده در سرعت بالای 90در ساعت شنیده میشه رانندگی را با این محصول برام تلخ کرده به نمایندگی هم که مراجعه کردم میگویند بهترین کار اینه که صدای پخشتو اینقدر بالا ببری تاصدای باد شنیده نشود نظر دیگر نماینده کرمان موتور در کرمانشاه اینه که لاستیکهاتو با لاستیک کره ای تعویض کن 1200000هزار تومان شاید درست بشه با توجه به اینکه ربطی این صدا به لاستیک نداره بی خیال شدم 57میلیون پول دادم منتظر امداد غیبی کرمان موتور باید باشم خواهشن به مرجعه ای باید شکایت کنم دیوان عدالت .اداره بازرسی .یا یکی پیدا کنم خودرو بهش بندازم لطفا کمکم کنید من مثل برادر شما که انشا...اینطور نباشد
benz : vaghan in alman hamechish take az otomobilo football gerefteh ta baghey chizash
مهندس میثم مختاری : سلام آقا سهند مطلب زیر مخصوص پاسخ شما هر چند مدت اقدام به تعويض روغن ترمز كنيم ؟ سازندگان پيشنهاد ميكنن هر دو سال يك بار يا با طي هر 40 تا 50 هزار كيلومتر اقدام به تعويض روغن ترمز كنيد و اگر در جاهاي گرم مرطوب زندگي ميكنيد هر سال يكبار و يا هر 20تا 25 هزار كيلومتر اين عمل را انجام دهيد چگونه تشخيص دهيم كه روغن ترمز نياز به تعويض دارد ؟ خيلي راحت و با چشم ميتوان تشخيص داد كه روغن ترمز اشباع شده روغن ترمز تازه بسيار شفاف است اما روغن اشباع شده كدر به نظر ميايد اما بهترين راه استفاده از دستگاه Bft است كه نقطه ي جوش روغن ترمز را تعيين ميكند يك روغن ترمز تازه حد اقل نقطه ي جوشي معادل 205 سانتيگراد است اما روغن ترمز فاسد نقطه ي جوشي كمتر از 165.5 درجه دارد
بیکار : طراحیش عالیه!
عباس شجاعی : یه بار قبلا همین اطلاعیه رو دادید و من فرم پر کردم و واستون ایمیل کردم ولی نمیدونم چرا جوابی دریافت نشد. رشته ی دانشگاهیم مترجمیه و علاقه زیادی به دنیای ماشین دارم و میتونم مطلب ترجمه کنم!
طهماسبی : با سلام اول خرداد ماه امسال سانتافه ثبت نام کردم 120 روز کاری گفتن ماشین را تحویل میدن از اون 120 روز تا بحال 65 روز گذشته هیچ خبری از ماشین نیست خیلی از اینکه از اسان موتور ماشین ثبت نام کردم پشیمان هستم فکر میکردم حداکثر ده پانزده روز تاخیر بیشتر نخواهند داشت ولی خیال باطلی بود براحتی جواب میدن نداریم نمیدونم آقایان وقتی خودرو باندازه کافی نیست چرا مردم را گرفتار کرده و از آنها پول میگیرند؟
آخرین نظرات اطلاعات خودرو
علی : سلام خدمت همه دوستان من سانتافه نیمه فول 2014 دارم بالاخره هرچی هم که حساب کنید از ماشین های وطنی که باید 24 تو تعمیرگاه ها باشی بهتره در ضمن هرچی پول بدی آش میخوری وب قطعا سانتافه فول فول 2015 بهتره اما ما به همین هم راضی هستیم بهتر از تولیدات داخلی و چینی میباشد.
پویا : ماشینی که شرکت میده esp نداره ولی در اصل باید النترا داشته باشه این سفارش شرکته که اینجوریه. ماشینی که این همه پولشو میده و در این حد و کلاس خیلی خنده داره که esp نداشته باشه آپشنی که به قسمت فنی ماشین مربوط میشه و مهمترین و بهترین آپشن هست
اميد : لاشه چك هاي پاس نشده رو گرفتي
پویا : جناب حامد چطوری باید آپشن هارو چک کرد که اصل هستن ؟ و همینطور ضبط و که میفرمایید ممکنه جنسه چینی بدردنخور بزارن و فابریک نباشه و چک کرد
mahdi niknejad : دوست عزیز من اول آذر زنگ زدم گفتن فعلا تولید نداریم. برید سماق بمکید. رفتم انصراف دادم. بازم دارم سماق میمکم هنوز. چون پولم رو هم ندادن هنوز.
حمید( اصفهان) : سلام دوستان امروز من باشرکت تماس گرفتم؛ گفتند النترای تحویلی esp وگرمکن فرمان نداره واینطور که گفتندازنیرماه رودارند تحویل میدن
farid : سلام. من دو ماهه که EF7 پایه گاز سوز خریدم. تا حالا دوبار چراغ چک خودرو روشن شده که گفتن باید برم نمایندگی پایلوت گازسوز و شیر سر مخزن گازش رو عوض کنم. درهای خودرو خیلی روان نیست و صداهای ریزی از جلو داشبورد می آید. تنها عیب هایی که تا الان می تونم بگم همین هاست. در ضمن حواستون باشه که اگه خودروی شما گازسوز باشه و مشکلی در سیستم گاز اون بوجود بیاد فقط باید برید نمایندگی های پایلوت گازسوز که تو شهری مثل مشهد فقط دوتا هستش
حامد : سلام من من قبلا يک سراتو فول اپشن 2012 داشتم عالي بود تنها عيبش خشکي بود در حدي که مي شد سنگريزه هاي توي خيابون رو دونه دونه بشماري.يک ماه پيش يک الانترا فول وارداتي که4000 تا کار کرده بود رو خريديم.خدا رو شکر خيلي عاليه شتاب امکانات و راحتييش از سراتو که داشتم بهتره.خوشبختانه چوت وارداتي است مشکل پلاک و اين مسخره بازي ها رو نداره.صبح اراده کردم و عصر ماشين زير پام بود.توصيه مي کنم دوستان همه وارداتي بگيرند منتها حتما قبل از نوشتن قولنامه از سايت هيوندا اپش ها رو چک کنند تا واقعي باشه.يادتون باشه الانترا براي اسيا فقط مانيتور کوچک است و مانيتور بزرگها دستکاري تو دبي هستند که مانيتور اصلي رو برداشتند و چون مي دونند ايرانيها عشق مانيتور بزرگ دارن يک مانيتور بي کيفيت چيني گذاشتند که باعث ميشه يو اس بي کار نکنه و ...
صفرعلي : سلام جواد جان اتفاقا من هم كل سي و پنج ميليونم تو بانك قوامين با سود23 درصد بود كه متاسفانه اغفال شدم و تحت تاثير تبليغات فريبنده شركت نگين خودرو پولو گرفتم و دو دستي تقديم اينا كردم حالا با چها دست و پاه هم نميتونم حقمو بگيرم چون پول بي زبون افتاده دست آدماي زبون دار
میثم : این آدرس ایمیل مدیر بخش خاور میانه سانگ یانگه. من ایمیل زدم بهش. لطفا بقیه هم بزنن که بفهمن رامک خودرو داره چیکار میکنه unghyun.an@smotor.com اسمش هست Dave An
botL
botR
Logo
فعالیت های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.
استفاده از مطالب سایت 1car.ir تنها با درج لینک فعال به صفحه مبدأ، مجاز می‏باشد.