5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

برای بسیاری از شیفتگان خودرو، ماشینی که از خط تولید کارخانه خارج می‌شود، به قولی برایشان آنقدر که می‌خواهند سریع نیست. بعضی از رانندگان دست به تغییراتی جزیی در موتور خودرویشان می‌زنند تا کمی به قدرتش اضافه کنند، یا اینکه مصرف سوختش را بهبود ببخشند. اما واقعا چه کاری می‌توانید بکنید تا زمانی که ماشینتان را روشن می‌کنید، کمی هم غرش چاشنی صدای موتورتان شود؟ اگر به صورت خیلی ساده بخواهیم صحبت کنیم، باید ببینیم موتور خودرو با هوای ورودی به آن چگونه رفتار می‌کند: پیستون رو به پایین حرکت می‌کند، تا ایجاد خلاء کند، و به هوای ورودی که فشار محیط را دارد، اجازه کشیده شدن به محفظه احتراق را می‌دهد. هوای وارد شده به محفظه احتراق با سوخت مخلوط می‌شود، و تشکیل یک واحد انرژی را می‌دهند، که از طریق احتراقی که به لطف جرقه زنی شمع ها رخ می‌دهد تبدیل به انرژی جنبشی یا همان چیزی که ما به آن اسب بخار می‌گوییم می‌شود. برای بهبود عملکرد یک ماشین، یا به بیانی دیگر، سریعتر کردنش، آنچه که همه خوره های تقویت موتور به آن نیاز دارند، احتراقی قدرتمند تر یا حداقل موئثر تر است. میزان بالای سوخت ورودی به موتور به تنهایی فایده ای ندارد، به دلیل نسبت حساسی است که بین اکسیژن موجود در هوا و سوخت برای احتراق موثر نیاز است. نکته کلیدی، اصلاح و ارتقا موتور به نحوی که بتواند میزان بیشتری هوا و سوخت در یافت کند می‌باشد. در این مقاله به 5 راه که این عمل را تسهیل می‌کنند می‌پردازیم.

 

5.سوپر شارژرها

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

یک سوپرشارژر، با فشرده کردن هوای ورودی به میزان بیشتری نسبت به فشار اتمسفریک، باعث ورود هوای بیشتری به موتور می‌شود بنابراین میزان سوخت بیشتری با هوا می‌تواند مخلوط شود و نتیجتا قدرت بیشتری نیز تولید می‌گردد.  سوپرشارژر قدرت خود را از طریق یک تسمه یا زنجیر از میل لنگ می‌گیرد، و با سرعتی برابر 50000 دور در دقیقه می‌چرخد (سریعتر از خود موتور ) تا هوا را وارد محفظه احتراق کند. فشرده شدن هوا جای بیشتری برای سوخت ورودی ایجاد می‌کند، که نتیجه اش احتراقی قوی تر است. چه مقدار انرژی بیشتری تولید می‌شود؟ نزدیک به 50 درصد اسب بخار بیشتر، در صورتی که همه چیز به درستی نصب شده باشند.

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

با نصب یک سوپرشارژر بر روی موتور یک خودرو با اندازه معمولی، فورا باعث می‌شود که مانند خودرویی با موتور بسیار بزرگتر رفتار کند. آنچه که بسیار در خور توجه است، امکان نصب آن توسط خودتان می باشد، که به راحتی می‌توانید آنرا به بالا یا کنار موتورخودرویتان پیچ کنید و با دنبال کردن دستور العمل نصب سازنده، کار را  ادامه دهید.

 

4. فیلتر های هوا 

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

فیلتر های هوایی که خارج از سیستم کارخانه اصلی تولید می‌شوند، اجازه جریان یافتن بیشتر هوا به داخل موتور ماشین شده و باعث موثر تر شدن ترکیب هوا و سوخت می‌گردند، همچنین جلوی ورود آلودگی ها و ناخالصی هارا که به مرور زمان باعث باغث افت عملکرد موتور می‌شوند را می‌گیرد. فیلتر های هوای ثانویه، از لایه ای نازک از کتان یا  موادی که بین چندین لایه توری های نازک گیرنده آلودگی جای گرفته اند ساخته می‌شوند. فیلتر های باکیفیت موجود در بازار ( در مقایسه با فیلتر های کاغذی که در کارخانه خودرو سازی تولید می‌شوند) در داخل جعبه هوای موتور  می‌افتند و نصبشان به همین راحتی است. و به خاطر اینکه از پارچه ساخته شده اند برای بارها قابل شستشو هستند، که این فیلتر ها را تبدیل به بهبود دهنده های عملکرد ارزان با قابلیت استفاده چند باره می سازد.

 

3.کیت  ورود هوای خنک

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

اگر چه ممکن است چیز کوچکی به نظر بیاید، دمای هوا می‌تواند بر کارایی خودرویتان تاثیر بگذارد. کیت ورود هوای سرد جز سیستمهای جانبی است که هوای سرد را وارد سیستم احتراق داخلی موتور می‌کند. به طور طبیعی، خودرو  دمای هوا را به محض ورود به موتور تنظیم می‌کند، زمانی که موتور سرد است، هوای گرم، و زمانی که موتور گرم است، هوای سرد وارد سیستم می‌شود.

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

کیت های ورود هوای خنک، می‌توانند باعث افزایش کارایی وعملکرد موتور خودرو شوند. این کار بر مبنای این اصل قرار دارد که، هوای سرد متراکم تر از هوای گرم است، و این به معنی میزان بالاتر اکسیژن درهوا برای یک احتراق پر انرژی تر، در داخل موتور است.

 

2. چیپ های افزایش کارایی

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

اگر یک ماشین آخرین مدل دارید،به احتمال قریب به یقین یک کامپیوتر Onboard همه چیز را تنطیم  کنترل می‌کند. مثل کارهایی مانند زمان بندی سوپاپ ها، ترمزهای ضذقفل، و مهمتر از همه نسبت سوخت به هوا. چیپ های افزایش کارایی ( یا سوپر چیپ ها ) در واقع نوعی " هک " کردن هستند که با تغییر تنظیمات کارخانه باعث افزایش قدرت موتور می‌شوند، بنابراین برای خوره های تیونینگ بسیار جذاب هستند. یک چیپ افزایش کارایی برای هر عملکردی که شما ابتخاب می‌کنید، پارامتر های جدیدی را تنظیم می‌کنند، از قبیل دستور دادن به موتور برای استفاده موثر تر از سوخت، یا ورود هوای بیشتر برای احتراق قوی تر. نصب این چیپ ها آسان و توسط خودتان قابل انجام است. به محض اینکه با سیستم الکترونیکی خودرویتان آشنا شدید، به راحتی چیپ اصلی را خارج و چیپ جدید را به جای آن نصب کنید، درست مثل مونتاژ یک چیپ به کامپوتر خانگی تان.

 

1. کاستن از وزن خودرو

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

اجسام سبکتر سریعتر از اجسام سنگین تر حرکت می‌کنند، این یک اصل فیزیکی است. این راه حل به طور همزمان هم بسیار ساده است، و هم  موثر و با قدرت عمل می‌کند، این کار شامل تعویض کردن هر چیز سنگین خودرو است ( از کل خودرو ، نه فقط از موتور آن ) با قطعات سبکتر تا خودرو سبکتر و حالت آیرودینامیکی بهتری پیدا کند. انتخاب های زیادی در اینجا مطرح هستند: از شر صندلی های اضافی در صورتی که به آنها نیاز ندارید و سرنشینان زیادی را با خود همراه نمی‌بریدخلاص شوید، پنجره های شیشه ای را با نوع پلاستیکی یا تلقی تعویض کنید،

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

حتی می‌توانید برخی از قسمت های داشبورد را نیز خارج کنید. حتی استفاده از دیسک های ترمز سبکتر نیز می‌توانند اختلاف وزن قابل ملاحظه ای با دیسک های معمولی ایجاد کنند.


منبع

HowStuffWorks

برچسب : موتور , بهبود کارایی , سوپر شارژر , فیلتر هوا , کیت ورودی هوا , چیپ , وزن


مرتب سازی :

1 نظر

soheil
5

همه ی اینا عالیه فقط تو ایران گیر نمیاد ، اگر شما میدونید کجا گیر میاد لطفا بگید
01:14  1393/01/07
پاسخ دادن
1
صفحه 1 از 1

ارسال نظر
نظر شما بعد از تایید در سایت قرار داده می شود. نظرات با محتوای غیر مرتبط، نامحترمانه و فارسی با نوشتار انگلیسی تایید نخواهند شد.
نام    
نظر شما  
 
مقالات برتر
wait
پربحث ترین خودروی
wait
کاربران برتر سایت طی ماه گذشته
مقالات
Bugatti 137 نظر
مهربد 82 نظر
اطلاعات خودرو
نریمان 50 نظر
مهربد 49 نظر
آخرین نظرات اخبار و مقالات
نادر : با سلام از دوستان يك سوال داشتم تا بحال كسى فيلتر هواى مزدا نيو تعويض كرده
سجاد : باهاتون موافقك خيلي ماشين خوبيه
سجاد : وقلي با موتور 3300 هم داره مدل 1014و2015
کیان : فقط ولوو سی 70 .عاشقشم.کی با من موافقه؟
خشی : همینجوری نقدی بخری مجبوری 2 برابر اونور آب پول بدی... وای به حال اینکه قسط هم ببندن... لطف میکنن واقعا
محمد G400 : جی400 بهترین کشنده شرکت ماموت دیزل و از کل کشنده های دنیا برتره
سجاد : دمت گرم من همين رو خيلي دوست دارم سانتافه خيلي خوبه من هم سانتافه رو دوستم و هيوندا هم دوست دارم ولي بيشتر سانتافهههههههههه
محمد G400 : دنیا فقط اسکانیا G400تمااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااام
سجاد : همشون خوبن من بيشتر هيونداى سانتافه و هيوندا اكورد را دوست دارم
آخرین نظرات اطلاعات خودرو
حسن : باسلام مجدد. اگر کسی درباره روکش x7 هم اطلاع داره لطفا بگه. منظورم قیمت و مرکز فروشش تو تهران. ممنون
میلاد : امیدوارم همینطور که بهتون گفتن باشه...
سید.موسوی : اصلا فکرشو نکن که موتورش داغون میشه. با بنزینش اینهمه مشکل داره دیگه گاز هم اضافه بشه نورٌ علی نور میشه. اصلا فکرشو نکن. ماشینای خارجی مخصوصا چینی اصلا با CNG سازگار نیستن.
نادری : باسلام به نیماجان ودیگردوستان منظورمن اینه که مافقط اعصاب خود راخراب میکنیم وحتی قرارداد 60 روزه کاری الحاقی 90 روز غیرکاری میشود ینعی نیمه دوم خرداد که اگرهم دیرترهم بدهند فقط سود میدهند ینعی اینکه قرارداد ی که به ما تحمیل کرده اند کامل یکطرفه وبه نفع شرکت وما طبق قرارداد هیچ گونه حق مثبت اعتراضی رانداریم بنابر این بهتران است که به قسمت مثبت فکر بکنیم وبیش از این خودمان را ناراحت نکنیم
Amir : " به لطف پرسنل زحمت کش آسان موتور " این جملت خیلی داغونم کرد ...
محمد : از سوی کارخانه بعید هست ک نسبت به مصرفش زیاد یا کم کنن اما قراره خودروساز ها کلا 15 درصد افزایش بدن قیمت خودرو رو . ولی قطعا در بازار خرید تی یو 5 نسبت به پارس معمولی ارجحیت قرار میگیره چون پارس قدیمی مصرف بنزینش زیاده و قیمت بنزین هم الان بالا رفته و سوخت جزو موارد مهم برای انتخاب خودرو شده .
دقیق : باید بهتر از آنچه بنظز می رسد باشد . با سیستم v v t که بکار گرفته شده زمان باز و بسته ماندن سوپاپ ها با دو موتور متناسب می شود (آنچه کرمان موتورز به غلت آونس اوتوماتیک میگوید) معنی این حرف اینست که قدرت و گشتاور موتور در دور های دیگر و متفاوت از دور موتوری که برای ما گزیمم قدرت وگشتاور اعلام شده بهتر از موتور هایی است که با همین حجم موتور و سایر پرامتر های مشابه به (variable valve timing ( v v tمجهز نیستند
رضا خرسند : آقا باور كنيد بعضي ماشين ها سرطانن همين رنو فلوئنس با اين اوضاع آپشن و تحويل و پلاك و قطعه يدكي و خدمات پس از فروش سرطانه اون سراتو مونتاژ سايپا با نگاه منفي مردم و اوضاع خراب بازارش سرطانه ايتقدر نگيد تو بازار زير صد ميليون اين خوبه و اون بده خريد هر دو خودرو اشتباهه، هر كدوم به نوعي احساس مشترك پس از خريد هر دو خودرو، پشيمونيه. وقتي تونستين ماشينتون رو بفروشين، تازه ميفهمين نفس راحت كشيدن يعني چي نزاريد حس منفي ناشي از داشتن هر كدام از اين دو ماشين آزارتون بده رد كنين بره اين ماشين هاي سرطان رو و با پولتون يه خودرو وارداتي دست دوم تميز پيدا كنين پ ن.: خودم فلوئنس داشتم، و برادرم سراتو مونتاژ سايپا
رضا : اقا بابک من خودم به شخصه از روندن ماشین اتوماتیک بدم میاد حالا بیام بگم که کسایی که ماشین دنده اتوماتیک میرونن بی شخصیت هستند و رانندگی بلد نیستند به نظر شما حرف خوبی زدم؟ من نظظر شخصیم روی خودروی دنده ای حالا هر چی که باشه چون به نظرم من(تاکید میکنم نظر من) با روندن ماشین اتوماتیک ادم یک مقداری تنبل میشه. حالا یکی دوست داره رانندگی راحتتری داشته باشه میره دنده اتوماتیک یه ماشین رو میخره و یک نفر اها دنده بازیه میاد دنده دستی میخره. مطمئن باش فلوئنس دنده دستی خواستار خودش را داره و روی زمین نمیمونه شاید در این رنج قیمت جامعه ایران بیشتر برن سمت ماشین دنده اتوماتیک ولی بلاخره دنده دستی خواستار خواص خودش را دارد.
جی 5 : آقا مهرداد میشه لطفا شرایط خریدتان را هم بگین(تحویل فوری بودین،یا....)
botL
botR
Logo
فعالیت های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.
استفاده از مطالب سایت 1car.ir تنها با درج لینک فعال به صفحه مبدأ، مجاز می‏باشد.