5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

برای بسیاری از شیفتگان خودرو، ماشینی که از خط تولید کارخانه خارج می‌شود، به قولی برایشان آنقدر که می‌خواهند سریع نیست. بعضی از رانندگان دست به تغییراتی جزیی در موتور خودرویشان می‌زنند تا کمی به قدرتش اضافه کنند، یا اینکه مصرف سوختش را بهبود ببخشند. اما واقعا چه کاری می‌توانید بکنید تا زمانی که ماشینتان را روشن می‌کنید، کمی هم غرش چاشنی صدای موتورتان شود؟ اگر به صورت خیلی ساده بخواهیم صحبت کنیم، باید ببینیم موتور خودرو با هوای ورودی به آن چگونه رفتار می‌کند: پیستون رو به پایین حرکت می‌کند، تا ایجاد خلاء کند، و به هوای ورودی که فشار محیط را دارد، اجازه کشیده شدن به محفظه احتراق را می‌دهد. هوای وارد شده به محفظه احتراق با سوخت مخلوط می‌شود، و تشکیل یک واحد انرژی را می‌دهند، که از طریق احتراقی که به لطف جرقه زنی شمع ها رخ می‌دهد تبدیل به انرژی جنبشی یا همان چیزی که ما به آن اسب بخار می‌گوییم می‌شود. برای بهبود عملکرد یک ماشین، یا به بیانی دیگر، سریعتر کردنش، آنچه که همه خوره های تقویت موتور به آن نیاز دارند، احتراقی قدرتمند تر یا حداقل موئثر تر است. میزان بالای سوخت ورودی به موتور به تنهایی فایده ای ندارد، به دلیل نسبت حساسی است که بین اکسیژن موجود در هوا و سوخت برای احتراق موثر نیاز است. نکته کلیدی، اصلاح و ارتقا موتور به نحوی که بتواند میزان بیشتری هوا و سوخت در یافت کند می‌باشد. در این مقاله به 5 راه که این عمل را تسهیل می‌کنند می‌پردازیم.

 

5.سوپر شارژرها

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

یک سوپرشارژر، با فشرده کردن هوای ورودی به میزان بیشتری نسبت به فشار اتمسفریک، باعث ورود هوای بیشتری به موتور می‌شود بنابراین میزان سوخت بیشتری با هوا می‌تواند مخلوط شود و نتیجتا قدرت بیشتری نیز تولید می‌گردد.  سوپرشارژر قدرت خود را از طریق یک تسمه یا زنجیر از میل لنگ می‌گیرد، و با سرعتی برابر 50000 دور در دقیقه می‌چرخد (سریعتر از خود موتور ) تا هوا را وارد محفظه احتراق کند. فشرده شدن هوا جای بیشتری برای سوخت ورودی ایجاد می‌کند، که نتیجه اش احتراقی قوی تر است. چه مقدار انرژی بیشتری تولید می‌شود؟ نزدیک به 50 درصد اسب بخار بیشتر، در صورتی که همه چیز به درستی نصب شده باشند.

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

با نصب یک سوپرشارژر بر روی موتور یک خودرو با اندازه معمولی، فورا باعث می‌شود که مانند خودرویی با موتور بسیار بزرگتر رفتار کند. آنچه که بسیار در خور توجه است، امکان نصب آن توسط خودتان می باشد، که به راحتی می‌توانید آنرا به بالا یا کنار موتورخودرویتان پیچ کنید و با دنبال کردن دستور العمل نصب سازنده، کار را  ادامه دهید.

 

4. فیلتر های هوا 

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

فیلتر های هوایی که خارج از سیستم کارخانه اصلی تولید می‌شوند، اجازه جریان یافتن بیشتر هوا به داخل موتور ماشین شده و باعث موثر تر شدن ترکیب هوا و سوخت می‌گردند، همچنین جلوی ورود آلودگی ها و ناخالصی هارا که به مرور زمان باعث باغث افت عملکرد موتور می‌شوند را می‌گیرد. فیلتر های هوای ثانویه، از لایه ای نازک از کتان یا  موادی که بین چندین لایه توری های نازک گیرنده آلودگی جای گرفته اند ساخته می‌شوند. فیلتر های باکیفیت موجود در بازار ( در مقایسه با فیلتر های کاغذی که در کارخانه خودرو سازی تولید می‌شوند) در داخل جعبه هوای موتور  می‌افتند و نصبشان به همین راحتی است. و به خاطر اینکه از پارچه ساخته شده اند برای بارها قابل شستشو هستند، که این فیلتر ها را تبدیل به بهبود دهنده های عملکرد ارزان با قابلیت استفاده چند باره می سازد.

 

3.کیت  ورود هوای خنک

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

اگر چه ممکن است چیز کوچکی به نظر بیاید، دمای هوا می‌تواند بر کارایی خودرویتان تاثیر بگذارد. کیت ورود هوای سرد جز سیستمهای جانبی است که هوای سرد را وارد سیستم احتراق داخلی موتور می‌کند. به طور طبیعی، خودرو  دمای هوا را به محض ورود به موتور تنظیم می‌کند، زمانی که موتور سرد است، هوای گرم، و زمانی که موتور گرم است، هوای سرد وارد سیستم می‌شود.

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

کیت های ورود هوای خنک، می‌توانند باعث افزایش کارایی وعملکرد موتور خودرو شوند. این کار بر مبنای این اصل قرار دارد که، هوای سرد متراکم تر از هوای گرم است، و این به معنی میزان بالاتر اکسیژن درهوا برای یک احتراق پر انرژی تر، در داخل موتور است.

 

2. چیپ های افزایش کارایی

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

اگر یک ماشین آخرین مدل دارید،به احتمال قریب به یقین یک کامپیوتر Onboard همه چیز را تنطیم  کنترل می‌کند. مثل کارهایی مانند زمان بندی سوپاپ ها، ترمزهای ضذقفل، و مهمتر از همه نسبت سوخت به هوا. چیپ های افزایش کارایی ( یا سوپر چیپ ها ) در واقع نوعی " هک " کردن هستند که با تغییر تنظیمات کارخانه باعث افزایش قدرت موتور می‌شوند، بنابراین برای خوره های تیونینگ بسیار جذاب هستند. یک چیپ افزایش کارایی برای هر عملکردی که شما ابتخاب می‌کنید، پارامتر های جدیدی را تنظیم می‌کنند، از قبیل دستور دادن به موتور برای استفاده موثر تر از سوخت، یا ورود هوای بیشتر برای احتراق قوی تر. نصب این چیپ ها آسان و توسط خودتان قابل انجام است. به محض اینکه با سیستم الکترونیکی خودرویتان آشنا شدید، به راحتی چیپ اصلی را خارج و چیپ جدید را به جای آن نصب کنید، درست مثل مونتاژ یک چیپ به کامپوتر خانگی تان.

 

1. کاستن از وزن خودرو

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

اجسام سبکتر سریعتر از اجسام سنگین تر حرکت می‌کنند، این یک اصل فیزیکی است. این راه حل به طور همزمان هم بسیار ساده است، و هم  موثر و با قدرت عمل می‌کند، این کار شامل تعویض کردن هر چیز سنگین خودرو است ( از کل خودرو ، نه فقط از موتور آن ) با قطعات سبکتر تا خودرو سبکتر و حالت آیرودینامیکی بهتری پیدا کند. انتخاب های زیادی در اینجا مطرح هستند: از شر صندلی های اضافی در صورتی که به آنها نیاز ندارید و سرنشینان زیادی را با خود همراه نمی‌بریدخلاص شوید، پنجره های شیشه ای را با نوع پلاستیکی یا تلقی تعویض کنید،

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

حتی می‌توانید برخی از قسمت های داشبورد را نیز خارج کنید. حتی استفاده از دیسک های ترمز سبکتر نیز می‌توانند اختلاف وزن قابل ملاحظه ای با دیسک های معمولی ایجاد کنند.


منبع

HowStuffWorks

برچسب : موتور , بهبود کارایی , سوپر شارژر , فیلتر هوا , کیت ورودی هوا , چیپ , وزن


این مطلب را به اشتراک بگذارید...مقالات مرتبط

مقالات مرتبط

مرتب سازی :

1 نظر

soheil
5

همه ی اینا عالیه فقط تو ایران گیر نمیاد ، اگر شما میدونید کجا گیر میاد لطفا بگید
01:14  1393/01/07
پاسخ دادن
1
صفحه 1 از 1

ارسال نظر
نظر شما بعد از تایید در سایت قرار داده می شود. نظرات با محتوای غیر مرتبط، نامحترمانه و فارسی با نوشتار انگلیسی تایید نخواهند شد.
نام    
نظر شما  
 


نظر سنجی
خواندن کدام یک از مقالات زیر برای شما جذابیت بیشتری دارد؟

مشاهده نتایج
Price Price Leasing Ad Exhaust Game Safety
مطالب برتر
wait
دوستان
آخرین نظرات اخبار و مقالات
مهدی : علی جان، اون بالاش که نوشته "اخبار خودرو: عمومی" آخه مقاله مگه اینقدر کوتاه میشه؟
رامتین : ممنون از دوستان. در مورد صحبت آقا حسین که امجی3 را پیشنهاد دادند، قبول دارم ماشین خوبیه ولی چون کاربردی که ازش میخوایم صرفا برای 1 یا دو نفره و هاچبک بودنش مهمه از لیست خارج کردم. ضمن اینکه هیوندا i20 مدل 2015 واقعا قشنگ شده (اگه دوستان دیده باشند) و در مقایسه با ریو کمی بهتره (گرچه قدرتش 7 اسب کمتره ولی گشتاورش بیشتره). اما بین یاریس و هیوندا واقعا نمیدونم کدوم ارجح هستند و از طرفی 15-16 میلیون اختلاف دارند که یکم زیاده!
مهدی : کاهش قیمت لحاظ نشده من که چیزی ندیدم
مهدی : به اندازه ای که ÷ول بدی اش میخوری هر ماشینی جایگاه خودشو داره لیفان فقط و فقط نسبت به قیمتش در مقایسه با رقبای خارجیش و نسبت به امکانات و ظاهرش نسبت به ماشینهای ایرانی حرف برا گفتن داره و میشه گفت خوبه
آرش : تویوتا یاریس....
علی دادرس : خب فکر کنم اگه بخوای پشیمون نشی و طول عمر زیاد خودرو و هزینه های کمتر برات مهمه، یاریس بهترین انتخابه!
pj : با توجه به نظر استفاده کنندگان و همه جوانب هیوندا از دیگر رقبا سرتره و جواب خودش رو پس داده در مورد تیوتا هم بگم که یکی از بهترین شرکتهای خودرو سازی جهانه ولی در مورد یاریس پیشنهاد میکنم تحقیقه بیشتری کنید چون دارندگانش ازش بد نمیگن ولی عاشقشم نیستن (بر خلاف هیوندا)! ریو هم که ماله کیا موتوره که کارش حرف نداره ولی به نظر من 1-هیوندا 2-کیا3-چون یاریس رو میگیم میشه تویوتا موفق باشید
حنيف : جداي صبر كردن چند ثانيه اي بعد از استارت خودرو،براي رفع مشكل ترمزهاي ام جي لنتهاي جلوي بي ام دابليو سري ٥ رو جايگزين لنتهاي فابريك كه چيني هستند بكنيد،معمولا خود نمايندگيها اين پيشنهاد را ميدهند،بنده خودم روي ام جي ٥٥٠ امتحان كردم.
آخرین نظرات اطلاعات خودرو
سعید : ضمن سلام خدمت دوستان لطفا عزیزانی که اتومات ایکس 33 دارن از معایب و محاسن خودرو بنویسن ممنونم
سعید : ما تیبای دو گانمون تحویل مرداد بود ... یه ماه پیش تکمیل وجه کردیم ... هنوز رنگ تیبا رو هم ندیدیم .... اینم برهان خلف حرف شما
نیما : پخش دستگاه تصویری نمایش نمیدهد
فرمان : بابت رگلاژ در و كارهاي ظريف كاري سمت نمايندگي نرو كه نرو من رفتم نمايندگي مركزي شماره 2 زه در عقب را له كردن.
شهنام : سینا جان، از لطف شما سپاسگذارم. واقعیت رو بخوهید این دوستان هستند که با ذکر جزئیات مشکلاتشون موجب بالا بردن تجربه من و امثال من میشن و اگرنه گفتن چند نکته برای من زحمتی نداره. متاسفانه تجربه و اطلاعات من خیلی محدده، اما امیدوارم بتونم کمکی به رفع مشکل دوستان کرده باشم. بعضی از دوستان این اولین ماشینشون هست، که سوار میشن، پس تجربه اندک من میتونه به این دسته از دوستان کمک کنه. این رو هم بگم که مکانیکهای با تجربه هم حتی وقتی شخصا ماشین بررسی میکنند ممکنه تشخیص اشتباه بدن، چه رسد به من که با تجربه محدودم و بر اساس نوشه های دوستان سعی میکنم عیب ماشینشون رو تشخیص بدم، پس گاهی درست و گاهی هم اشتباه تشخیص میدیم. ضمنا هیچکدام از ما بی پول و محتاج نیستیم، بلکه گاهی به دلیل بی مسئولیتی بعضی از نمایندگیها و بی دقتی بعضی از تعمیرکارها، وقت و هزینه دوستان در رفت و آمد های بی نتیجه تلف میشه و شاید بتونیم این تلفات رو اندکی کاهش بدیم. به هر حال غلالبا دوستان دست آخر باید به نمایندگی مراجعه کنند، اما با کمی پیش ضمینه لااقل میتونن مشکل ماشینشون رو دقیقتر بگن و زودتر نتیجه بگیرن.
3میلیارد یا5میلیارد : بنز SLS GT پنج میلیارد
يونس : سلام اول از همه رنگ خودرو رو وارسي كن پريدگي يا كندگي نداشته باشه چون كيفيت رنگشون ضعيفه دوم كولرو روشن كن صداي فن كولر داخل اتاق عادي باشه سوم درب صندوق عثب كه خوب چفت بشه كنترلهاي ديگه مث سانروف و چراغها
ali : ماشین های تولید داخل به مراتب از ماشین های چینی و هندی برتری محض داره کیفیت خودروهای چینی بسیار بسیار بسیار ضعیف هست به طوری که بعد از گذشت یک سال خودرو میشه مثل ماشینی که ده سال عمر کرده
حسین : دوست عزیز تحویل با ه غلط است
مهدی : سلام دوستان سرویس اولیه کی باید برم؟ آیا قبلش لازمه روغنش رو عوض کنم یا نه؟ اگه نکته خاصی مد نظرتون هست بگین که رعایت کنم. ممنون از همگی
botL
botR
Logo
فعالیت های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.
استفاده از مطالب سایت 1car.ir تنها با درج لینک فعال به صفحه مبدأ، مجاز می‏باشد.