5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

برای بسیاری از شیفتگان خودرو، ماشینی که از خط تولید کارخانه خارج می‌شود، به قولی برایشان آنقدر که می‌خواهند سریع نیست. بعضی از رانندگان دست به تغییراتی جزیی در موتور خودرویشان می‌زنند تا کمی به قدرتش اضافه کنند، یا اینکه مصرف سوختش را بهبود ببخشند. اما واقعا چه کاری می‌توانید بکنید تا زمانی که ماشینتان را روشن می‌کنید، کمی هم غرش چاشنی صدای موتورتان شود؟ اگر به صورت خیلی ساده بخواهیم صحبت کنیم، باید ببینیم موتور خودرو با هوای ورودی به آن چگونه رفتار می‌کند: پیستون رو به پایین حرکت می‌کند، تا ایجاد خلاء کند، و به هوای ورودی که فشار محیط را دارد، اجازه کشیده شدن به محفظه احتراق را می‌دهد. هوای وارد شده به محفظه احتراق با سوخت مخلوط می‌شود، و تشکیل یک واحد انرژی را می‌دهند، که از طریق احتراقی که به لطف جرقه زنی شمع ها رخ می‌دهد تبدیل به انرژی جنبشی یا همان چیزی که ما به آن اسب بخار می‌گوییم می‌شود. برای بهبود عملکرد یک ماشین، یا به بیانی دیگر، سریعتر کردنش، آنچه که همه خوره های تقویت موتور به آن نیاز دارند، احتراقی قدرتمند تر یا حداقل موئثر تر است. میزان بالای سوخت ورودی به موتور به تنهایی فایده ای ندارد، به دلیل نسبت حساسی است که بین اکسیژن موجود در هوا و سوخت برای احتراق موثر نیاز است. نکته کلیدی، اصلاح و ارتقا موتور به نحوی که بتواند میزان بیشتری هوا و سوخت در یافت کند می‌باشد. در این مقاله به 5 راه که این عمل را تسهیل می‌کنند می‌پردازیم.

 

5.سوپر شارژرها

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

یک سوپرشارژر، با فشرده کردن هوای ورودی به میزان بیشتری نسبت به فشار اتمسفریک، باعث ورود هوای بیشتری به موتور می‌شود بنابراین میزان سوخت بیشتری با هوا می‌تواند مخلوط شود و نتیجتا قدرت بیشتری نیز تولید می‌گردد.  سوپرشارژر قدرت خود را از طریق یک تسمه یا زنجیر از میل لنگ می‌گیرد، و با سرعتی برابر 50000 دور در دقیقه می‌چرخد (سریعتر از خود موتور ) تا هوا را وارد محفظه احتراق کند. فشرده شدن هوا جای بیشتری برای سوخت ورودی ایجاد می‌کند، که نتیجه اش احتراقی قوی تر است. چه مقدار انرژی بیشتری تولید می‌شود؟ نزدیک به 50 درصد اسب بخار بیشتر، در صورتی که همه چیز به درستی نصب شده باشند.

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

با نصب یک سوپرشارژر بر روی موتور یک خودرو با اندازه معمولی، فورا باعث می‌شود که مانند خودرویی با موتور بسیار بزرگتر رفتار کند. آنچه که بسیار در خور توجه است، امکان نصب آن توسط خودتان می باشد، که به راحتی می‌توانید آنرا به بالا یا کنار موتورخودرویتان پیچ کنید و با دنبال کردن دستور العمل نصب سازنده، کار را  ادامه دهید.

 

4. فیلتر های هوا 

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

فیلتر های هوایی که خارج از سیستم کارخانه اصلی تولید می‌شوند، اجازه جریان یافتن بیشتر هوا به داخل موتور ماشین شده و باعث موثر تر شدن ترکیب هوا و سوخت می‌گردند، همچنین جلوی ورود آلودگی ها و ناخالصی هارا که به مرور زمان باعث باغث افت عملکرد موتور می‌شوند را می‌گیرد. فیلتر های هوای ثانویه، از لایه ای نازک از کتان یا  موادی که بین چندین لایه توری های نازک گیرنده آلودگی جای گرفته اند ساخته می‌شوند. فیلتر های باکیفیت موجود در بازار ( در مقایسه با فیلتر های کاغذی که در کارخانه خودرو سازی تولید می‌شوند) در داخل جعبه هوای موتور  می‌افتند و نصبشان به همین راحتی است. و به خاطر اینکه از پارچه ساخته شده اند برای بارها قابل شستشو هستند، که این فیلتر ها را تبدیل به بهبود دهنده های عملکرد ارزان با قابلیت استفاده چند باره می سازد.

 

3.کیت  ورود هوای خنک

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

اگر چه ممکن است چیز کوچکی به نظر بیاید، دمای هوا می‌تواند بر کارایی خودرویتان تاثیر بگذارد. کیت ورود هوای سرد جز سیستمهای جانبی است که هوای سرد را وارد سیستم احتراق داخلی موتور می‌کند. به طور طبیعی، خودرو  دمای هوا را به محض ورود به موتور تنظیم می‌کند، زمانی که موتور سرد است، هوای گرم، و زمانی که موتور گرم است، هوای سرد وارد سیستم می‌شود.

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

کیت های ورود هوای خنک، می‌توانند باعث افزایش کارایی وعملکرد موتور خودرو شوند. این کار بر مبنای این اصل قرار دارد که، هوای سرد متراکم تر از هوای گرم است، و این به معنی میزان بالاتر اکسیژن درهوا برای یک احتراق پر انرژی تر، در داخل موتور است.

 

2. چیپ های افزایش کارایی

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

اگر یک ماشین آخرین مدل دارید،به احتمال قریب به یقین یک کامپیوتر Onboard همه چیز را تنطیم  کنترل می‌کند. مثل کارهایی مانند زمان بندی سوپاپ ها، ترمزهای ضذقفل، و مهمتر از همه نسبت سوخت به هوا. چیپ های افزایش کارایی ( یا سوپر چیپ ها ) در واقع نوعی " هک " کردن هستند که با تغییر تنظیمات کارخانه باعث افزایش قدرت موتور می‌شوند، بنابراین برای خوره های تیونینگ بسیار جذاب هستند. یک چیپ افزایش کارایی برای هر عملکردی که شما ابتخاب می‌کنید، پارامتر های جدیدی را تنظیم می‌کنند، از قبیل دستور دادن به موتور برای استفاده موثر تر از سوخت، یا ورود هوای بیشتر برای احتراق قوی تر. نصب این چیپ ها آسان و توسط خودتان قابل انجام است. به محض اینکه با سیستم الکترونیکی خودرویتان آشنا شدید، به راحتی چیپ اصلی را خارج و چیپ جدید را به جای آن نصب کنید، درست مثل مونتاژ یک چیپ به کامپوتر خانگی تان.

 

1. کاستن از وزن خودرو

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

اجسام سبکتر سریعتر از اجسام سنگین تر حرکت می‌کنند، این یک اصل فیزیکی است. این راه حل به طور همزمان هم بسیار ساده است، و هم  موثر و با قدرت عمل می‌کند، این کار شامل تعویض کردن هر چیز سنگین خودرو است ( از کل خودرو ، نه فقط از موتور آن ) با قطعات سبکتر تا خودرو سبکتر و حالت آیرودینامیکی بهتری پیدا کند. انتخاب های زیادی در اینجا مطرح هستند: از شر صندلی های اضافی در صورتی که به آنها نیاز ندارید و سرنشینان زیادی را با خود همراه نمی‌بریدخلاص شوید، پنجره های شیشه ای را با نوع پلاستیکی یا تلقی تعویض کنید،

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

حتی می‌توانید برخی از قسمت های داشبورد را نیز خارج کنید. حتی استفاده از دیسک های ترمز سبکتر نیز می‌توانند اختلاف وزن قابل ملاحظه ای با دیسک های معمولی ایجاد کنند.


منبع

HowStuffWorks

برچسب : موتور , بهبود کارایی , سوپر شارژر , فیلتر هوا , کیت ورودی هوا , چیپ , وزن


این مطلب را به اشتراک بگذارید...مقالات مرتبط

مقالات مرتبط

مرتب سازی :

1 نظر

soheil
5

همه ی اینا عالیه فقط تو ایران گیر نمیاد ، اگر شما میدونید کجا گیر میاد لطفا بگید
01:14  1393/01/07
پاسخ دادن
1
صفحه 1 از 1

ارسال نظر
نظر شما بعد از تایید در سایت قرار داده می شود. نظرات با محتوای غیر مرتبط، نامحترمانه و فارسی با نوشتار انگلیسی تایید نخواهند شد.
نام    
نظر شما  
 


نظر سنجی
بیشتر به چه نوع خبر خارجی علاقمند هستید؟

مشاهده نتایج
Price Leasing Ad Exhaust Game Safety
مطالب برتر
wait
دوستان
آخرین نظرات اخبار و مقالات
سعید : خودروی چینی چیه که بخوای پول بابتش بدی. به اندازه میزان پولی که میدی کیفیت دریافت می کنی. مردم ایران اونقدر ساده لوح و بدبخت هستند که فکر می کنند چون قیمتش مناسبه پس خیلی عالیه. در حالیکه یه سفر 2 ساعته باهاش انجام بدی ازش متنفر می شی. من خودم با سانتافه 2014 دور ایران رو زدم. از ارومیه تا بیرجند و مشهد و از مشهد به گرگان و ساری و رشت و تبریز حدود 5000 کیلومتر رو در سفر نوروز طی کردم. شما بگو یه کم خستگی. بگو یه کم دلسردی از ماشین. اصلا........ تنها ایرادی که داشت موتور کم شتابش بود و گرنه انقدر رانندگی باهاش لذت بخش بود که نگو. بعدا مردم میگن هیچ فرقی با کهنه گاری لیفان و سوزوکی نداره. برای همین کیفیت بالاتره که پولش هم بیشتره. کیفیت سانتافه هم در مقایسه با لکسوس و لندکروز و bmw به همین میزان تفاوت داره و به همین دلیله که قیمت هاشون هم با هم تفاوت زیادی داره.
saeed_r7 : اما ولوو با اون سبک طراحی که ارائه داده امکان نداره همچین اتفاقی براش بیافته یعنی توسط اون نبشی هایی که برای اتصال ریش به شاسی استفاده کرده سنگینی بار رو روی قسمت بزرگی از شاسی پخش کرده حالا اگه یکم ارتفاع دیش زیاد شده و تو ازبکستان جریمه به همراه داره که حساب نیست اصلا ازبکستان رو نقشه پیدا نمیشه. ولوو مخصوصا توی سری جدید بسیار متهورانه عمل کرده هیچکدوم از دیگر رقباش قابل قیاس باهاش نیستن امیدوارم دلایل قانع کننده ای ارائه کرده باشم هرچند میدونم بازم قبول نمیکنین قصد داشتم دیگه کامنت نذارم اما گفتم شاید دیگه با این حرفا شما یه ذره از اون یک دندگیتون پایین بیایین.
علی خلجی. : با سلام خدمت هرچی شوفره. من ی ماک مدل۶٩ داریم خیلی دوستش دارم. شرکتیه. تو اسداباد یکی ازش هس ولی حیف ک میخوان جمعشان کنن. تازه چرخاشه کردیم تروفلس. تریلیشم. استریکه. سلامتی هرچی شوفره
m.a7200 : همه چی مسخره است . میگن قیمت 5.5درصد افزایش یافت پراید 5 میلیون رفت بالا حالا میگن 3 درصد کاهش یافت پراید 500 هزار تومن کم شد!!!! حالا چی شد نمایندها میگفتن 30 درصد کاهش میدیم ؟؟
m.a7200 : نویسنده این مطلب مثل اینکه متوجه نیست خودروهای ما خیلی پایین تر از قیمت فعلی برای کارخونه تموم میشه و کاهش 3درصد قیمت مثل قطره ایست از دریا شایدم اقیانوس...!
seyyed : من شنیدم که کمای عقب خیلی خشکه.لذت و دینامیک رانندگی خیلی مهمه ولی چیزی دربارش گفته نشده. این بررسی فقط آپشن ها و امکاناتو رو گفته,کیفیت یه چیز دیگس.البته با این اوضاع بازار خودرو,هر ماشینی که یه کم امکانات داشته باشه؛ خیلی به چشم میاد. برای خودمون با این انتخاب بسیار محدود متاسفم.
رضا : امروز رفته بودم کرمان موتور ... صندلی های عقب ماشین واقعا افتضاحه .... روی نیمکت توی پارک بشینی راحت تر از صندلی های عقب این ماشینه .... صدای موتور هم وقتی ماشین در حال درجا کردن هست ، خوبه ... اما وقتی دور موتور به 4000 میرسه صدای موتر داخل کابین واقعا آزار دهنده است ... برای بلند کردن درب صندوق عقب هم جک های هیدرولیک بیشتر تزئینی هستن و برای بلند کردن درب صندوق 1 ماهی باید دوران بدن سازی رو گذرونده باشی :)
محمدرضا : رانندگی باهاش چطوره؟؟؟
مهدی : اگه دقت کنید میبینید این کلیپ ساختگی هست چون وقتی پورشه حرکت میکنه آونتادور و کوروت سر جاشونن و معلومه که به قصد دیرتر شروع میکنن تا ماشین خودشونو سریع تر نشون بدن
آخرین نظرات اطلاعات خودرو
عادل : آقا من الان یکماهه تحویل گرفتم زیاد شلوغ بازی درنیارید این ماشین با این سطح امکانات نسبت به خودروهای ساخت داخل فوق العاده اس منم تقریباً با یکماه تاخیر تحویل گرفتم ولی بهتر از ایران خودرو و سایپا برخورد دارن کلاً خیلییییییییییییییییییییییییییی راضیم ازش
علی : سلام.من هم رانا8ماه پیش گرفتم.صدای خرخرمیداداین صدابانیم کلاچ گرفتن کم می شد.با ید گیربوکس عوض بشود.سردوگرم کولر واف ان باید فیوض برق کو لر عوض بشود.ماشین من همین مشکل داشت رفتم نمایندگی مشکل ماشین بر طرف شد.جهت اطلاع خریداران رانا
حسن : با سلام لطفا شماره جدید صدای مشتری کرمان موتور را بنویسید . تا ما هم پیگیری کنیم . نمایندگی 1752 تهران که میگه به ما دیگه ربطی نداره . و پیگیری نمی کنه .
سجاد : هههههههه داداش سمند مگه چند کیلو سنگین تره؟ همش 100کیلو سنگین تره همچین میگی سنگین ادم فکر میکنه یه 1تنی اختلاف وزن دارن تازه حرف الکی نزن برو از 4تامکانیک بپرس ببین چی میگن همه میگن سمند ال ایکس
سجاد : سلام داداش ما خودمون یه پرید93 خریدیم فروختیم من سوارش نشدم ولی داداشم میگفت خیلی بیخوده کلا کیفیت ماشینا از سال90اومده پایین ولی اگه میتونی 27 جور کنی همون سمند ثبت نام کن برای دی ماه بهت تحویل میدن یا خرداد94 در ضمن اگه 206 گرفتی اونم ماشین خوبی اگه بتونی یه مدل89 بگیری خوبه
اشکان : با سلام میشه لطفا دوستانی که پرادو 2013 دودرب دارن راهنمایی کنن که مصرف واقعی این ماشین چقدره؟؟ و در کل چطور ماشینیه؟؟ قصد خرید دارم. تشکر
علی : با سلام منم ثبت نامی فروردین(x60)و تحویل تیر ماهم ولی تا الان ازش خبری نیست هرجا زنگ میزنم سرکار میذارن منم بیکار ننشستم به هر جا بخواهید اعم رادیوٰ-تلویزیونٰ- روزنامه ها - مجلس - وزارت صنایع و...... نامه نوشته یا زنگ زدم تا آنها وارد گود شوند از شما دوستان هم میخوام شما هم این کارو بکنید وببینند اعتراضات زیاد شده شاید فکری بکنند فعلاً کرمان خودروی ها با ژول ماها دارند حال می کنند
مصطفی : در 25-5-93 خودروی من فاکتور شد با ایران خودرو تماس گرفتم گفتم در پیش فروش اردیبهشت ثبت نام کردم وتاریخ تحویل 31 مرداد بود ه شما در حساب کردن سود ازمن زیاد پول گرفتن بعد یک کد پی گیری داد چند لحظه بعد رفتن سایت دیدم خودرویی که فاکتور شده بود وشماره بدنه خورده بود تمام لغو شده وسود ی هم که قرار بود درست شود دوباره از من بیشتر گرفتن وتحویل خودرو 2تا3هفته انداختن عقب ایا این درسته
مهسا : حس می کنم قیمت SL65 AMG رو گفتی http://www.drivesrt.com/street/#year-2014 از $102,485 شروع میشه قیمتش نسخه GTS هم از $124,985 اون دوستمونم که می گه 2 بخش 3 سیلندری این ماشین V10 هست به شکل 90درجه، دو بخش 5 سیلندری داره
حمید : سلام علی جون - من موندو این ماشینو بخرم یا نه -هرکی یه چیزی میگه تو که داشتی راضی هستی؟ میگی خوبه بخرم ؟ میگن قطعاتش نیست درسته ؟
botL
botR
Logo
فعالیت های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.
استفاده از مطالب سایت 1car.ir تنها با درج لینک فعال به صفحه مبدأ، مجاز می‏باشد.