5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

برای بسیاری از شیفتگان خودرو، ماشینی که از خط تولید کارخانه خارج می‌شود، به قولی برایشان آنقدر که می‌خواهند سریع نیست. بعضی از رانندگان دست به تغییراتی جزیی در موتور خودرویشان می‌زنند تا کمی به قدرتش اضافه کنند، یا اینکه مصرف سوختش را بهبود ببخشند. اما واقعا چه کاری می‌توانید بکنید تا زمانی که ماشینتان را روشن می‌کنید، کمی هم غرش چاشنی صدای موتورتان شود؟ اگر به صورت خیلی ساده بخواهیم صحبت کنیم، باید ببینیم موتور خودرو با هوای ورودی به آن چگونه رفتار می‌کند: پیستون رو به پایین حرکت می‌کند، تا ایجاد خلاء کند، و به هوای ورودی که فشار محیط را دارد، اجازه کشیده شدن به محفظه احتراق را می‌دهد. هوای وارد شده به محفظه احتراق با سوخت مخلوط می‌شود، و تشکیل یک واحد انرژی را می‌دهند، که از طریق احتراقی که به لطف جرقه زنی شمع ها رخ می‌دهد تبدیل به انرژی جنبشی یا همان چیزی که ما به آن اسب بخار می‌گوییم می‌شود. برای بهبود عملکرد یک ماشین، یا به بیانی دیگر، سریعتر کردنش، آنچه که همه خوره های تقویت موتور به آن نیاز دارند، احتراقی قدرتمند تر یا حداقل موئثر تر است. میزان بالای سوخت ورودی به موتور به تنهایی فایده ای ندارد، به دلیل نسبت حساسی است که بین اکسیژن موجود در هوا و سوخت برای احتراق موثر نیاز است. نکته کلیدی، اصلاح و ارتقا موتور به نحوی که بتواند میزان بیشتری هوا و سوخت در یافت کند می‌باشد. در این مقاله به 5 راه که این عمل را تسهیل می‌کنند می‌پردازیم.

 

5.سوپر شارژرها

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

یک سوپرشارژر، با فشرده کردن هوای ورودی به میزان بیشتری نسبت به فشار اتمسفریک، باعث ورود هوای بیشتری به موتور می‌شود بنابراین میزان سوخت بیشتری با هوا می‌تواند مخلوط شود و نتیجتا قدرت بیشتری نیز تولید می‌گردد.  سوپرشارژر قدرت خود را از طریق یک تسمه یا زنجیر از میل لنگ می‌گیرد، و با سرعتی برابر 50000 دور در دقیقه می‌چرخد (سریعتر از خود موتور ) تا هوا را وارد محفظه احتراق کند. فشرده شدن هوا جای بیشتری برای سوخت ورودی ایجاد می‌کند، که نتیجه اش احتراقی قوی تر است. چه مقدار انرژی بیشتری تولید می‌شود؟ نزدیک به 50 درصد اسب بخار بیشتر، در صورتی که همه چیز به درستی نصب شده باشند.

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

با نصب یک سوپرشارژر بر روی موتور یک خودرو با اندازه معمولی، فورا باعث می‌شود که مانند خودرویی با موتور بسیار بزرگتر رفتار کند. آنچه که بسیار در خور توجه است، امکان نصب آن توسط خودتان می باشد، که به راحتی می‌توانید آنرا به بالا یا کنار موتورخودرویتان پیچ کنید و با دنبال کردن دستور العمل نصب سازنده، کار را  ادامه دهید.

 

4. فیلتر های هوا 

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

فیلتر های هوایی که خارج از سیستم کارخانه اصلی تولید می‌شوند، اجازه جریان یافتن بیشتر هوا به داخل موتور ماشین شده و باعث موثر تر شدن ترکیب هوا و سوخت می‌گردند، همچنین جلوی ورود آلودگی ها و ناخالصی هارا که به مرور زمان باعث باغث افت عملکرد موتور می‌شوند را می‌گیرد. فیلتر های هوای ثانویه، از لایه ای نازک از کتان یا  موادی که بین چندین لایه توری های نازک گیرنده آلودگی جای گرفته اند ساخته می‌شوند. فیلتر های باکیفیت موجود در بازار ( در مقایسه با فیلتر های کاغذی که در کارخانه خودرو سازی تولید می‌شوند) در داخل جعبه هوای موتور  می‌افتند و نصبشان به همین راحتی است. و به خاطر اینکه از پارچه ساخته شده اند برای بارها قابل شستشو هستند، که این فیلتر ها را تبدیل به بهبود دهنده های عملکرد ارزان با قابلیت استفاده چند باره می سازد.

 

3.کیت  ورود هوای خنک

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

اگر چه ممکن است چیز کوچکی به نظر بیاید، دمای هوا می‌تواند بر کارایی خودرویتان تاثیر بگذارد. کیت ورود هوای سرد جز سیستمهای جانبی است که هوای سرد را وارد سیستم احتراق داخلی موتور می‌کند. به طور طبیعی، خودرو  دمای هوا را به محض ورود به موتور تنظیم می‌کند، زمانی که موتور سرد است، هوای گرم، و زمانی که موتور گرم است، هوای سرد وارد سیستم می‌شود.

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

کیت های ورود هوای خنک، می‌توانند باعث افزایش کارایی وعملکرد موتور خودرو شوند. این کار بر مبنای این اصل قرار دارد که، هوای سرد متراکم تر از هوای گرم است، و این به معنی میزان بالاتر اکسیژن درهوا برای یک احتراق پر انرژی تر، در داخل موتور است.

 

2. چیپ های افزایش کارایی

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

اگر یک ماشین آخرین مدل دارید،به احتمال قریب به یقین یک کامپیوتر Onboard همه چیز را تنطیم  کنترل می‌کند. مثل کارهایی مانند زمان بندی سوپاپ ها، ترمزهای ضذقفل، و مهمتر از همه نسبت سوخت به هوا. چیپ های افزایش کارایی ( یا سوپر چیپ ها ) در واقع نوعی " هک " کردن هستند که با تغییر تنظیمات کارخانه باعث افزایش قدرت موتور می‌شوند، بنابراین برای خوره های تیونینگ بسیار جذاب هستند. یک چیپ افزایش کارایی برای هر عملکردی که شما ابتخاب می‌کنید، پارامتر های جدیدی را تنظیم می‌کنند، از قبیل دستور دادن به موتور برای استفاده موثر تر از سوخت، یا ورود هوای بیشتر برای احتراق قوی تر. نصب این چیپ ها آسان و توسط خودتان قابل انجام است. به محض اینکه با سیستم الکترونیکی خودرویتان آشنا شدید، به راحتی چیپ اصلی را خارج و چیپ جدید را به جای آن نصب کنید، درست مثل مونتاژ یک چیپ به کامپوتر خانگی تان.

 

1. کاستن از وزن خودرو

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

اجسام سبکتر سریعتر از اجسام سنگین تر حرکت می‌کنند، این یک اصل فیزیکی است. این راه حل به طور همزمان هم بسیار ساده است، و هم  موثر و با قدرت عمل می‌کند، این کار شامل تعویض کردن هر چیز سنگین خودرو است ( از کل خودرو ، نه فقط از موتور آن ) با قطعات سبکتر تا خودرو سبکتر و حالت آیرودینامیکی بهتری پیدا کند. انتخاب های زیادی در اینجا مطرح هستند: از شر صندلی های اضافی در صورتی که به آنها نیاز ندارید و سرنشینان زیادی را با خود همراه نمی‌بریدخلاص شوید، پنجره های شیشه ای را با نوع پلاستیکی یا تلقی تعویض کنید،

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

حتی می‌توانید برخی از قسمت های داشبورد را نیز خارج کنید. حتی استفاده از دیسک های ترمز سبکتر نیز می‌توانند اختلاف وزن قابل ملاحظه ای با دیسک های معمولی ایجاد کنند.


منبع

HowStuffWorks

برچسب : موتور , بهبود کارایی , سوپر شارژر , فیلتر هوا , کیت ورودی هوا , چیپ , وزن


این مطلب را به اشتراک بگذارید...


مقالات مرتبط

مقالات مرتبط

مرتب سازی :

1 نظر

soheil
5

همه ی اینا عالیه فقط تو ایران گیر نمیاد ، اگر شما میدونید کجا گیر میاد لطفا بگید
01:14  1393/01/07
پاسخ دادن
1
صفحه 1 از 1

ارسال نظر
نظر شما بعد از تایید در سایت قرار داده می شود. نظرات با محتوای غیر مرتبط، نامحترمانه و فارسی با نوشتار انگلیسی تایید نخواهند شد.
نام    
نظر شما  
 
نظر سنجی
بهترین شرکت ارائه دهنده خدمات از نظر شما؟

مشاهده نتایج
Price Price Leasing Ad Exhaust Game Safety
مطالب برتر
wait
دوستان
آخرین نظرات اخبار و مقالات
وحید : شما چه خصومتی با تویتا و لکسوز دارین ؟ چه منفعتی از هیوندای به شما می رسه ؟
ماشین : تویوتا ، لکسوس همین 2 تا اسمشون و بذاری رو سنگ آب میشه سنگ !!! آشغال کره ای 60.000 دلاری فک میکنی میتونه با این قیمت با بنز یا لکسوس رقابت کنه !!! سالهاس دنیای ماشین دست آلمانه و بعدم ژاپن !! ماشین کره ی مثه گوشی کره ای هستش که کانفیگ بالا داره ولی در عمل کیفیت صفر ، ماندگاری صفر ، اصالت صفر
hossein™ : اقا فرشاد دارى مى گى دوام فرانسوى ها از توىوتا بىشتره؟؟! من برم acid بخورمO_o
kamy : خوشم میاد ژاپنی حرص خیلی ها رو در میاره که اینجوری ابراز خوشحالی می کنند
kamy : مایه دار و بقیه که می دونیم کی هستند این ماشین رو وارد می کنند مثل آب خوردن . پایه قیمتشیم : 400 میلیون هست احتمالا (توی منطقه آزاد 105 تومان هست فکر کنم) گنده تر از اینو وارد کردند و اینکه چیزی نیست
kamy : عالی اگر گمرک خودرو آزاد بود
شاهین : اینو همه میدونن که کیفیت خودرو های آمریکایی از فرانسوی ها وچینی ها خیلی بیشتره و همچنین نسبت به امکاناتی که دارن قیمتشون هم خیلی زیاد نیست و در بازارهایی مثل ایران که بنزین ارزونه میتونه موفق باشه ولیی... گیریم هم که به توافق برسیم یه سری آدمای افراطی عمرا نمیذارن آمریکایی ها وارد جاده مخصوص بشن و همین افراد بودن که نذاشتن سال 2007 پارس خودرو برند پونتیاک رو بخره. بازم میگم تا وقتی که سیاست رو وارد خودرو سازی کنیم باز همین آش همین کاسه .
سعید : فکر کنم استرالیا رو از قلم انداختید! ... اینجا همش سربالایی و سرپایینی های شدیدی داره، اما مردمش چنان با دوچرخه از همین فراز و نشیب های تند بالا - پایین میرن که من انگشت به دهن میمونم!! همه جا هم خط کشی مخصوص داره واسه دو چرخه. حتی در بزرگراه ها و اتوبان ها. یه جاهایی هم در نظر گرفتن در جای جای شهر ملبورن که دوچرخه اجاره میدن. از ساعتی 2 دلار شروع میشه ...
میلاد کشتکار : تو مانورهای سنگین موستانگ و کامارو در مقابل این ماشین حرفی برای گفتن ندارند!من که عاشقشم
alone : همه دنیا یه طرف این شرکتای ایرای یه طرف همه پیش رفت ایران پس رفت دیگه تا کجا
آخرین نظرات اطلاعات خودرو
احسان : سلام داداش من خودم بابام پراید خریده SEبه نظر من بهترSE چون فول هم هیدرولیگ وهم اربگ وهم ای بی اس
سعید : سلام. من ماشین های ماکسیما، زانتیا، هیوندا ورنا و تویوتا کمری داشته ام تو ۴-۵ سال قبل. ۲ هفته است یک ایکس ۳۳ مدل آخر ۹۱ گرفتم. همون فردای خرید از یزد راه افتادم با خانواده به طرف مشهد. شاید باورتون نشه !‌با هیچ ماشینی اینقد راحت نبودم که با این ام وی ام راحت بودم. تو سرعت بالا خوبه. والا با این آشفته بازار و این پولای ۵۰-۶۰ تومن دیگه خیلی هم عالیه:-)))))
محمد : با سلام بنده کارمند این شرکت نیستم خیلی هم ازش شاکیم نفرت من از این شرکت بی مسئولیت خیلی بیشتر از شماهاست چون ثبت نامی اسفند92 بودم و بیشتر از شما اعصابم داغون شد حتی مجددا ازم 3000000ریال دیگر بابت مالیات درخواست کردند که نهایتا پرداخت کردم و شرکت با هزاران منت قبول کرد که وجه آن را به همراه سود تاخیر به حسابم واریز کند.الان 3روز است که پلاک را نصب کرده ام اما ناگفته نماند به هرجا که بگین نامه نوشتم ازخبر 20/30تا خود شرکت اصلی چینی.شما هم نامید نشده دست از تلاش برندارید.
کورش : سلام من ای اف سون 93 دارم. تو دنده 5 با دور موتور 3000 نهایت سرعتش 95 کیلومتر میشه و برا سرعت 120 تا باید دور موتور رو تا نزدیک 4000 بالا ببرم. در ضمن فرقی هم بین گاز و بنزین نداره! آیا طبیعیه یا مشکل داره؟ ممنون میشم راهنماییم کنید
reza : سلام تا حالا اینجا کسی چی دی آی 2015وارد نکرده؟مثلا با پول و رابطه؟اگه بشه عالی میشه.لطفا اگه وارد کننده اینجا هست راهنمایی کنید چطوری باید اینکار را بکنیم
عطار : من هم مثل دوستان سابرینا از نمایندگی مجاهد نوشتم . من شهریور سال 92 ثبت نام کردم (اون موقع نمایندگی تو هاشمیه بود و هنوز حتی نمایندگی سه راه خیامش راه نیفتاده بود) خلاصه که به من ماشین رو با دعوا در اواسط تابستان تحویل دادند . برای مدارک هم با کلی دعوا تونستم سند رو همین روزای آخر که نمایندگی باز بود بگیرم . ولی الان نزدیک دو ماه است که ماشین پلاک نمیشه . به علت اینکه مجاهد به تهران بدهی داره تهران تبصره 13 ماشین های مشهد رو درست نمیکنه . تماس که میگیریم میگن تبصره 13 مشکل داره ولی وقتی میگی چطور تبصره 13 باقی شهرا مشکل نداره جوابی جز پیگیر هستیم مزاحم نشید به شما نمیدن !!! ماشین تحویلی سال 2013 هست . یک ماه دیگر هم سال 2015 میشود . واقعا انصاف هست کلی پول که با هزار دردسر و مشکل پس انداز کردی رو بدی و اینطوری باهات رفتار کنند ؟ بدهی مجاهد به ما مال باخته ها چه ارتباطی دارد ؟ واقعا نمیدونم دیگه باید چیکار کرد ...
واو : ماشالا چه اطلاعاتی میگم اینجا هر کسی هر ماشینی داره از ماشین خودش تعریف میکنه ؟ یا واقعا معایب و مزایا در کنار هم براستی گفته میشه ؟ یه ریو داریم میخوایم بفروشیم بغیر از پایین بودن کف ماشین واقعاااااااااااا هیچ مشکلی حاظ شتاب ، سرعت ، نرمی و ... خداروشکر . میخوایم بجاش پارس tu5 بخریم چطوره /؟
اشنا : سلام اقای مهدوی معذرت میخام من به اشتباه اسم شما را نوشتم منظورم اقای مهدی بود خواهرزاده مدیر جیلی ..با تشگر
علی : سلام با این رنج قیمت واقعا بهترین انتخاب x60 هست
رسول : ای کسانی که تیبا دارید ایا این ماشین نسبت به قیمتش واقعاماشین خوبی است یا چون شما خرید کرداید خوب است
botL
botR
Logo
فعالیت های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.
استفاده از مطالب سایت 1car.ir تنها با درج لینک فعال به صفحه مبدأ، مجاز می‏باشد.