5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

برای بسیاری از شیفتگان خودرو، ماشینی که از خط تولید کارخانه خارج می‌شود، به قولی برایشان آنقدر که می‌خواهند سریع نیست. بعضی از رانندگان دست به تغییراتی جزیی در موتور خودرویشان می‌زنند تا کمی به قدرتش اضافه کنند، یا اینکه مصرف سوختش را بهبود ببخشند. اما واقعا چه کاری می‌توانید بکنید تا زمانی که ماشینتان را روشن می‌کنید، کمی هم غرش چاشنی صدای موتورتان شود؟ اگر به صورت خیلی ساده بخواهیم صحبت کنیم، باید ببینیم موتور خودرو با هوای ورودی به آن چگونه رفتار می‌کند: پیستون رو به پایین حرکت می‌کند، تا ایجاد خلاء کند، و به هوای ورودی که فشار محیط را دارد، اجازه کشیده شدن به محفظه احتراق را می‌دهد. هوای وارد شده به محفظه احتراق با سوخت مخلوط می‌شود، و تشکیل یک واحد انرژی را می‌دهند، که از طریق احتراقی که به لطف جرقه زنی شمع ها رخ می‌دهد تبدیل به انرژی جنبشی یا همان چیزی که ما به آن اسب بخار می‌گوییم می‌شود. برای بهبود عملکرد یک ماشین، یا به بیانی دیگر، سریعتر کردنش، آنچه که همه خوره های تقویت موتور به آن نیاز دارند، احتراقی قدرتمند تر یا حداقل موئثر تر است. میزان بالای سوخت ورودی به موتور به تنهایی فایده ای ندارد، به دلیل نسبت حساسی است که بین اکسیژن موجود در هوا و سوخت برای احتراق موثر نیاز است. نکته کلیدی، اصلاح و ارتقا موتور به نحوی که بتواند میزان بیشتری هوا و سوخت در یافت کند می‌باشد. در این مقاله به 5 راه که این عمل را تسهیل می‌کنند می‌پردازیم.

 

5.سوپر شارژرها

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

یک سوپرشارژر، با فشرده کردن هوای ورودی به میزان بیشتری نسبت به فشار اتمسفریک، باعث ورود هوای بیشتری به موتور می‌شود بنابراین میزان سوخت بیشتری با هوا می‌تواند مخلوط شود و نتیجتا قدرت بیشتری نیز تولید می‌گردد.  سوپرشارژر قدرت خود را از طریق یک تسمه یا زنجیر از میل لنگ می‌گیرد، و با سرعتی برابر 50000 دور در دقیقه می‌چرخد (سریعتر از خود موتور ) تا هوا را وارد محفظه احتراق کند. فشرده شدن هوا جای بیشتری برای سوخت ورودی ایجاد می‌کند، که نتیجه اش احتراقی قوی تر است. چه مقدار انرژی بیشتری تولید می‌شود؟ نزدیک به 50 درصد اسب بخار بیشتر، در صورتی که همه چیز به درستی نصب شده باشند.

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

با نصب یک سوپرشارژر بر روی موتور یک خودرو با اندازه معمولی، فورا باعث می‌شود که مانند خودرویی با موتور بسیار بزرگتر رفتار کند. آنچه که بسیار در خور توجه است، امکان نصب آن توسط خودتان می باشد، که به راحتی می‌توانید آنرا به بالا یا کنار موتورخودرویتان پیچ کنید و با دنبال کردن دستور العمل نصب سازنده، کار را  ادامه دهید.

 

4. فیلتر های هوا 

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

فیلتر های هوایی که خارج از سیستم کارخانه اصلی تولید می‌شوند، اجازه جریان یافتن بیشتر هوا به داخل موتور ماشین شده و باعث موثر تر شدن ترکیب هوا و سوخت می‌گردند، همچنین جلوی ورود آلودگی ها و ناخالصی هارا که به مرور زمان باعث باغث افت عملکرد موتور می‌شوند را می‌گیرد. فیلتر های هوای ثانویه، از لایه ای نازک از کتان یا  موادی که بین چندین لایه توری های نازک گیرنده آلودگی جای گرفته اند ساخته می‌شوند. فیلتر های باکیفیت موجود در بازار ( در مقایسه با فیلتر های کاغذی که در کارخانه خودرو سازی تولید می‌شوند) در داخل جعبه هوای موتور  می‌افتند و نصبشان به همین راحتی است. و به خاطر اینکه از پارچه ساخته شده اند برای بارها قابل شستشو هستند، که این فیلتر ها را تبدیل به بهبود دهنده های عملکرد ارزان با قابلیت استفاده چند باره می سازد.

 

3.کیت  ورود هوای خنک

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

اگر چه ممکن است چیز کوچکی به نظر بیاید، دمای هوا می‌تواند بر کارایی خودرویتان تاثیر بگذارد. کیت ورود هوای سرد جز سیستمهای جانبی است که هوای سرد را وارد سیستم احتراق داخلی موتور می‌کند. به طور طبیعی، خودرو  دمای هوا را به محض ورود به موتور تنظیم می‌کند، زمانی که موتور سرد است، هوای گرم، و زمانی که موتور گرم است، هوای سرد وارد سیستم می‌شود.

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

کیت های ورود هوای خنک، می‌توانند باعث افزایش کارایی وعملکرد موتور خودرو شوند. این کار بر مبنای این اصل قرار دارد که، هوای سرد متراکم تر از هوای گرم است، و این به معنی میزان بالاتر اکسیژن درهوا برای یک احتراق پر انرژی تر، در داخل موتور است.

 

2. چیپ های افزایش کارایی

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

اگر یک ماشین آخرین مدل دارید،به احتمال قریب به یقین یک کامپیوتر Onboard همه چیز را تنطیم  کنترل می‌کند. مثل کارهایی مانند زمان بندی سوپاپ ها، ترمزهای ضذقفل، و مهمتر از همه نسبت سوخت به هوا. چیپ های افزایش کارایی ( یا سوپر چیپ ها ) در واقع نوعی " هک " کردن هستند که با تغییر تنظیمات کارخانه باعث افزایش قدرت موتور می‌شوند، بنابراین برای خوره های تیونینگ بسیار جذاب هستند. یک چیپ افزایش کارایی برای هر عملکردی که شما ابتخاب می‌کنید، پارامتر های جدیدی را تنظیم می‌کنند، از قبیل دستور دادن به موتور برای استفاده موثر تر از سوخت، یا ورود هوای بیشتر برای احتراق قوی تر. نصب این چیپ ها آسان و توسط خودتان قابل انجام است. به محض اینکه با سیستم الکترونیکی خودرویتان آشنا شدید، به راحتی چیپ اصلی را خارج و چیپ جدید را به جای آن نصب کنید، درست مثل مونتاژ یک چیپ به کامپوتر خانگی تان.

 

1. کاستن از وزن خودرو

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

اجسام سبکتر سریعتر از اجسام سنگین تر حرکت می‌کنند، این یک اصل فیزیکی است. این راه حل به طور همزمان هم بسیار ساده است، و هم  موثر و با قدرت عمل می‌کند، این کار شامل تعویض کردن هر چیز سنگین خودرو است ( از کل خودرو ، نه فقط از موتور آن ) با قطعات سبکتر تا خودرو سبکتر و حالت آیرودینامیکی بهتری پیدا کند. انتخاب های زیادی در اینجا مطرح هستند: از شر صندلی های اضافی در صورتی که به آنها نیاز ندارید و سرنشینان زیادی را با خود همراه نمی‌بریدخلاص شوید، پنجره های شیشه ای را با نوع پلاستیکی یا تلقی تعویض کنید،

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

حتی می‌توانید برخی از قسمت های داشبورد را نیز خارج کنید. حتی استفاده از دیسک های ترمز سبکتر نیز می‌توانند اختلاف وزن قابل ملاحظه ای با دیسک های معمولی ایجاد کنند.


منبع

HowStuffWorks

برچسب : موتور , بهبود کارایی , سوپر شارژر , فیلتر هوا , کیت ورودی هوا , چیپ , وزن


مرتب سازی :

1 نظر

soheil
5

همه ی اینا عالیه فقط تو ایران گیر نمیاد ، اگر شما میدونید کجا گیر میاد لطفا بگید
01:14  1393/01/07
پاسخ دادن
1
صفحه 1 از 1

ارسال نظر
نظر شما بعد از تایید در سایت قرار داده می شود. نظرات با محتوای غیر مرتبط، نامحترمانه و فارسی با نوشتار انگلیسی تایید نخواهند شد.
نام    
نظر شما  
 
مقالات برتر
wait
پربحث ترین خودروی
wait
کاربران برتر سایت طی ماه گذشته
مقالات
silvershadow 80 نظر
جواد.س 42 نظر
اطلاعات خودرو
oMIID 237 نظر
سورناشاه 97 نظر
نریمان 50 نظر
آخرین نظرات اخبار و مقالات
امیر : خودروهایی که متعلق به بیست سال پیش هستند کیفیتشان کجا بود که حالا بخواهند ان را بررسی هم کنند.!!؟ خودرو در دنیا هر سه سال فیست لیفت میشوند و تغیرات کلی در بدنه و موتور خودرو اعمال می شود.
احمد : این همش نتیجه انحصارگیری که باعث شده شرکت های واردکننده قیمت خودرو روافزایش بدن وشرکت های داخلی بخاطر حمایت های نادرست خودرو بی کیفیت وبا قیمت بالا به مردم تحویل بدن پس این حمایت از مصرف کننده چی شد ...ما که تا بحال حمایتی ندیدیم..
امیر : چند وقت دیگه دمپایی آب میکنن باهاش ماسین میسازن
امین : نه که بازار الان بشدت تشنست و خیلی کشش داره حتما باید واردات شخصی آدمهای کلاه بردار زیاد بشه!
نفس : به نظر من خرید از نمایندگی بهتره چون حتی اگر گارانتی رو هم که ندن (که البته بعضی ها واقعا متعهد هستند و در صورت ایجاد مشکل به قول هاشون عمل میکنند)شما مطمئن هستید که حداقل قطعات خودرو با نمونه چینی تعویض نشده که این امر در واردات متفرقه به وفور دیده میشود مخصوصا خودروهای بنز و کیا و تویوتا
امین : من که تو گزارش از ایرتویا چیزی ندیدم، البته تاجایی که خیر دارم ایرتویا با شرکت استاندارد و کیفیت قهره و اونها ایرتویارو ارزیابی نمی کنن!!!
امین : امیدوارم از کانسپت تا تولید تغییر زیادی نکنه
امین : فوق العادست ...
امین : هرکدوم حس و حال خودش رو داره نمیشه گفت کسی عملکرد و صدای توربو رو دوست نداره ولی تنفس طبیعی حس بهتری میده
امین : از پشت یکم شبیه پانامرا ست
آخرین نظرات اطلاعات خودرو
سعید : سلام بچها من تحویل برج 5 بودم j5 اتومات دیروز زنگ زدن گفتن بیاین تکمیل وجه دوتا سوال ازتون داشتم اولیش اینه که تاریخ اولین چک دوماه پس از اینکه خودرو تحویل گرفتم هست یا الان که باید تکمیل وجه کنم دوماه بعداز تکمیل وجه هست و دومیش پس از تکمیل وجه معمولا چه قدر بعد خودرو را تحویل میدن ممنون از تمای دوستان گلم
سروش ۲ : سلام دوستان من ۳ اردیبهشت ثبت نام ۲ مرحله ای نقدی کردم ۴ خردادم تکمیل وجه کردم امروز ۱۰ تیر فاکتور شد رنگ مشکی
محسن : دقیقا سنسور اکسیژن شک نکن
mg : دوستان شما هم نظراتتون رو تو این صفحه بنویسید تا یکی بشه http://1car.ir/ci-7974
مجتبی : مبارک باشه ولی دوست عزیز نقطه ضعف تی ایکس برق بادی بودن دنده هاشه که خدا نکنه قاطی کنه که اون موقع درست کردنش کار حضرت فیله تا خودت دیگه خسته می شی
حمیدرضا : دوستان مسعود وارداتی نیستش
mg : با سلام به همه دوستان رانا سوار، قرار شده همه صفحات رانا رو یکی کنیم که هم نظرات تجمیع بشه و از نظرات هم استفاده کنیم و هم اینجوری صفحه ما جز 10 خودروی برتر نمایش داده می شه لطفا اطلاع رسانی کنید که همه تو این صفحه نظراتشون رو بنویسند.
mg : دوستان لطفا در صفحه رانا 94 نظراتتون رو بنویسید
مهران : دوستان ،من 7/4/94 فرم تسریع پر کردم ولی خبری نشد ،9/3/94تکمیل وجه به نظر شما رنگ نوک مدادی ندارند که فاکتور نشده است ؟ کسی هست که رنگ نوک مدادی تیبا 1 را تحویل گرفته باشد ، ممنون میشم راهنمایی فرمایید
مهران : چه رنگی و کی تکمیل وجه کردی؟
botL
botR
Logo
فعالیت های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.
استفاده از مطالب سایت 1car.ir تنها با درج لینک فعال به صفحه مبدأ، مجاز می‏باشد.