5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

برای بسیاری از شیفتگان خودرو، ماشینی که از خط تولید کارخانه خارج می‌شود، به قولی برایشان آنقدر که می‌خواهند سریع نیست. بعضی از رانندگان دست به تغییراتی جزیی در موتور خودرویشان می‌زنند تا کمی به قدرتش اضافه کنند، یا اینکه مصرف سوختش را بهبود ببخشند. اما واقعا چه کاری می‌توانید بکنید تا زمانی که ماشینتان را روشن می‌کنید، کمی هم غرش چاشنی صدای موتورتان شود؟ اگر به صورت خیلی ساده بخواهیم صحبت کنیم، باید ببینیم موتور خودرو با هوای ورودی به آن چگونه رفتار می‌کند: پیستون رو به پایین حرکت می‌کند، تا ایجاد خلاء کند، و به هوای ورودی که فشار محیط را دارد، اجازه کشیده شدن به محفظه احتراق را می‌دهد. هوای وارد شده به محفظه احتراق با سوخت مخلوط می‌شود، و تشکیل یک واحد انرژی را می‌دهند، که از طریق احتراقی که به لطف جرقه زنی شمع ها رخ می‌دهد تبدیل به انرژی جنبشی یا همان چیزی که ما به آن اسب بخار می‌گوییم می‌شود. برای بهبود عملکرد یک ماشین، یا به بیانی دیگر، سریعتر کردنش، آنچه که همه خوره های تقویت موتور به آن نیاز دارند، احتراقی قدرتمند تر یا حداقل موئثر تر است. میزان بالای سوخت ورودی به موتور به تنهایی فایده ای ندارد، به دلیل نسبت حساسی است که بین اکسیژن موجود در هوا و سوخت برای احتراق موثر نیاز است. نکته کلیدی، اصلاح و ارتقا موتور به نحوی که بتواند میزان بیشتری هوا و سوخت در یافت کند می‌باشد. در این مقاله به 5 راه که این عمل را تسهیل می‌کنند می‌پردازیم.

 

5.سوپر شارژرها

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

یک سوپرشارژر، با فشرده کردن هوای ورودی به میزان بیشتری نسبت به فشار اتمسفریک، باعث ورود هوای بیشتری به موتور می‌شود بنابراین میزان سوخت بیشتری با هوا می‌تواند مخلوط شود و نتیجتا قدرت بیشتری نیز تولید می‌گردد.  سوپرشارژر قدرت خود را از طریق یک تسمه یا زنجیر از میل لنگ می‌گیرد، و با سرعتی برابر 50000 دور در دقیقه می‌چرخد (سریعتر از خود موتور ) تا هوا را وارد محفظه احتراق کند. فشرده شدن هوا جای بیشتری برای سوخت ورودی ایجاد می‌کند، که نتیجه اش احتراقی قوی تر است. چه مقدار انرژی بیشتری تولید می‌شود؟ نزدیک به 50 درصد اسب بخار بیشتر، در صورتی که همه چیز به درستی نصب شده باشند.

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

با نصب یک سوپرشارژر بر روی موتور یک خودرو با اندازه معمولی، فورا باعث می‌شود که مانند خودرویی با موتور بسیار بزرگتر رفتار کند. آنچه که بسیار در خور توجه است، امکان نصب آن توسط خودتان می باشد، که به راحتی می‌توانید آنرا به بالا یا کنار موتورخودرویتان پیچ کنید و با دنبال کردن دستور العمل نصب سازنده، کار را  ادامه دهید.

 

4. فیلتر های هوا 

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

فیلتر های هوایی که خارج از سیستم کارخانه اصلی تولید می‌شوند، اجازه جریان یافتن بیشتر هوا به داخل موتور ماشین شده و باعث موثر تر شدن ترکیب هوا و سوخت می‌گردند، همچنین جلوی ورود آلودگی ها و ناخالصی هارا که به مرور زمان باعث باغث افت عملکرد موتور می‌شوند را می‌گیرد. فیلتر های هوای ثانویه، از لایه ای نازک از کتان یا  موادی که بین چندین لایه توری های نازک گیرنده آلودگی جای گرفته اند ساخته می‌شوند. فیلتر های باکیفیت موجود در بازار ( در مقایسه با فیلتر های کاغذی که در کارخانه خودرو سازی تولید می‌شوند) در داخل جعبه هوای موتور  می‌افتند و نصبشان به همین راحتی است. و به خاطر اینکه از پارچه ساخته شده اند برای بارها قابل شستشو هستند، که این فیلتر ها را تبدیل به بهبود دهنده های عملکرد ارزان با قابلیت استفاده چند باره می سازد.

 

3.کیت  ورود هوای خنک

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

اگر چه ممکن است چیز کوچکی به نظر بیاید، دمای هوا می‌تواند بر کارایی خودرویتان تاثیر بگذارد. کیت ورود هوای سرد جز سیستمهای جانبی است که هوای سرد را وارد سیستم احتراق داخلی موتور می‌کند. به طور طبیعی، خودرو  دمای هوا را به محض ورود به موتور تنظیم می‌کند، زمانی که موتور سرد است، هوای گرم، و زمانی که موتور گرم است، هوای سرد وارد سیستم می‌شود.

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

کیت های ورود هوای خنک، می‌توانند باعث افزایش کارایی وعملکرد موتور خودرو شوند. این کار بر مبنای این اصل قرار دارد که، هوای سرد متراکم تر از هوای گرم است، و این به معنی میزان بالاتر اکسیژن درهوا برای یک احتراق پر انرژی تر، در داخل موتور است.

 

2. چیپ های افزایش کارایی

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

اگر یک ماشین آخرین مدل دارید،به احتمال قریب به یقین یک کامپیوتر Onboard همه چیز را تنطیم  کنترل می‌کند. مثل کارهایی مانند زمان بندی سوپاپ ها، ترمزهای ضذقفل، و مهمتر از همه نسبت سوخت به هوا. چیپ های افزایش کارایی ( یا سوپر چیپ ها ) در واقع نوعی " هک " کردن هستند که با تغییر تنظیمات کارخانه باعث افزایش قدرت موتور می‌شوند، بنابراین برای خوره های تیونینگ بسیار جذاب هستند. یک چیپ افزایش کارایی برای هر عملکردی که شما ابتخاب می‌کنید، پارامتر های جدیدی را تنظیم می‌کنند، از قبیل دستور دادن به موتور برای استفاده موثر تر از سوخت، یا ورود هوای بیشتر برای احتراق قوی تر. نصب این چیپ ها آسان و توسط خودتان قابل انجام است. به محض اینکه با سیستم الکترونیکی خودرویتان آشنا شدید، به راحتی چیپ اصلی را خارج و چیپ جدید را به جای آن نصب کنید، درست مثل مونتاژ یک چیپ به کامپوتر خانگی تان.

 

1. کاستن از وزن خودرو

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

اجسام سبکتر سریعتر از اجسام سنگین تر حرکت می‌کنند، این یک اصل فیزیکی است. این راه حل به طور همزمان هم بسیار ساده است، و هم  موثر و با قدرت عمل می‌کند، این کار شامل تعویض کردن هر چیز سنگین خودرو است ( از کل خودرو ، نه فقط از موتور آن ) با قطعات سبکتر تا خودرو سبکتر و حالت آیرودینامیکی بهتری پیدا کند. انتخاب های زیادی در اینجا مطرح هستند: از شر صندلی های اضافی در صورتی که به آنها نیاز ندارید و سرنشینان زیادی را با خود همراه نمی‌بریدخلاص شوید، پنجره های شیشه ای را با نوع پلاستیکی یا تلقی تعویض کنید،

5 تغییر در موتور که باعث بهبود کارائی آن می‌شود

حتی می‌توانید برخی از قسمت های داشبورد را نیز خارج کنید. حتی استفاده از دیسک های ترمز سبکتر نیز می‌توانند اختلاف وزن قابل ملاحظه ای با دیسک های معمولی ایجاد کنند.


منبع

HowStuffWorks

برچسب : موتور , بهبود کارایی , سوپر شارژر , فیلتر هوا , کیت ورودی هوا , چیپ , وزن


مقالات مرتبط

مقالات مرتبط

مرتب سازی :

1 نظر

soheil
5

همه ی اینا عالیه فقط تو ایران گیر نمیاد ، اگر شما میدونید کجا گیر میاد لطفا بگید
01:14  1393/01/07
پاسخ دادن
1
صفحه 1 از 1

ارسال نظر
نظر شما بعد از تایید در سایت قرار داده می شود. نظرات با محتوای غیر مرتبط، نامحترمانه و فارسی با نوشتار انگلیسی تایید نخواهند شد.
نام    
نظر شما  
 
نظر سنجی
کدام قسمت از سایت را بیشتر میپسندید و دنبال می‎کنید؟

مشاهده نتایج
مطالب برتر
wait
دوستان
آخرین نظرات اخبار و مقالات
میثم : ایران خودرو سال 1398 خلیی زیاد قلب سکته میشود خاکبرسرش
رضا : بعید میدونم شاهد صف کشیدن خودروسازای مطرح دنیا در صورت حتی مثبت شدن نتایج مذاکرات باشیم. به هر حال اینقدر نقاط ضعف تو سیستمهای تجارت و کسب و کار داریم که حتی بدون تحریم هم کمتر شرکت معتبری حاضر به اینجور همکاری با خودروسازای ایرانی خواهد بود. نمونش همین که غیر از پژو و تا حدودی رنو هیچ شرکت معتبری تو این چندین و چند سال نیومده جز چینیهای درجه3! اینکه بگیم پیش دستی کرده پژو برای ایران مثل حرف صداوسیما پس از برداشته شدن تحریمهای خودرو پارسال بود که میگفت :"حالا که تحریما رو برا خودرو برداشتند بیاید با پژو دیگه همکاری نکنیم و با برندهای دیگه کار کنیم تا تنبیه شند" و عملا دیدیم کسی نیومد که نیومد!
قاسمسلام دوستان گلم... ♥ معذرت میخوام که اوردمتون اینجا♥ ↖خیلیا هستن که منو ... : سلام ماشین شما واشر سرسیلندر زده.
ابوطاتب : بنزهمیشه بهترین بوده ولی کاش مدل پایناش میرفتندکنار
meysam : سلام من یه 206 تیپ2 دارم مدل 85 هفته قبل گیربکسش صدا ی بد جوری تو حلت دنده میداد بردم مکانیک گفتن یه چرخ دنده مهم خراب شده اسمشم فکنم (گران پانیون) هست وغیر قابل تعمیره گفتن باید یه گیربکس تازه بخری یه تازه شو خریدم گذاشتیم روش کلا صفحه دیسک هم عوض کردم ولی صداش تا اون حد قطع نشد نظرتون چیه بازم تو دنده یه کم صدا میده اگه بگین خیلی خوب میشه
محسن : داداش کی گفته بوگاتی 500 تا میره 431 میره اونم به زور این ماشینی هم که میفرمایید 10 اسب بخار داره لازم به ذکره که نزدیک به400 اسب بخار نیرو داره
کدخدا قوم بنی هندل : دیدید که پاسات ولکس واگن بهترین شد.
الهام : عالی بووووووووود
احسان : آقا من اصلاپوله این ماشیناروندارم ولی تاحدجنون میخوام یکی داشته باشم چیکارکنم شمابگید
آخرین نظرات اطلاعات خودرو
سلام : دوستان عزيز اين سنسور حسايت بدنه براي دزد گير فابريك رانا رو چطور بايت تهيه و نسب كرد؟
سلام : دوستان عزيز اين سنسور حسايت بدنه براي دزد گير فابريك رانا رو چطور بايت تهيه و نسب كرد؟
امیر حسین-همدان : اقای صادق هراتی با سلام اتفاقا صحبتهای شما کذب محض است و اگر شما کارمند نمایندگی باشید نیازی ندارید در این سایت پرسه بزنید در این سایت من و امثال من مشکلات خود را مطرح میکنیم و بدنبال راه چاره ایم تا شاید حق خود را بگیریم ضمنا اگه شما راست میگید بهتره همین امروز به نمایندگی مهدی بیگلری واقع در بلوار ارتش همدان مراجعه کنید و ببینید پارس تندر و همچنین تندر معمولی بصورت کارتکس و به قیمت 44میلون جهت فروش دارد یا نه؟با تماس تلفنی هم مشخص میشود .ضمنا بنده هم در شورای رقابت و هم بازرسی کشور جهت تحویل خودروی خودم شکایت کرده ام و مطرح کردن شکایت دوباره در مورد این موضوع چه کمکی به من میکند ؟واقعا متاسفم که ادمهایی مث شما با اهدافی مشخص در جهت پیشبرد اهداف سایپا و ایرانخودرو و تضییع حقوق مشتریان در فضای مجازی فعالیت میکنند.یا حق
پویا : سلام بچه ها، امشب چهارشنبه 12 اسفند برنامه ثریا شبکه یک در مورد خودرو سازی برنامه داره یه شماره داره که به واتساپ هم وصله می تونید هرچه مستندات و عکس و کلیپ دارید براش بفرستید یک فرصت استثناییه شماره اش هم 09300001435 هست قراره توش نمایندگان مجلس هم باشند
ali : آقاي يزداني باز هم بيخودي شلوغ كرديد و جنس آلياژ را نگفتيد!!!! و من ا.. توفيق
شجاعی : سورن رو دیدم پشت سرعت گیر ها هم فلاشر میزنه..ترمز آنچنان میخ هم نمیزنه
محمد : سلام من 11/15 ماشینو نقدی خریدم همون موقع هم تحویل گرفتم ولی هنوز پلاکش نیومده. کسی هست که پلاک مدل 94 تحویل گرفته باشه؟ چقدر طول کشیده که پلاکش بیا؟
سلام : خودش دزدگير داره ولي سنسور حساسيت بدنه نداره كه بايد نسب بشه
علی : تازه کسی هنوز نظر نداده به غیر از آقا جواد عزیز که شما با کمال بی احترامی میگی (ماشاالله معلوم متخصص اینجا زیاد هست من همیشه سعی میکنم در حد اندازه خودم صحبت بکنم نه بیشتر از اونی که فکرش بکنم)
مجیدهمدان : سلام دوستان من امروزرفتم تبدیلش کردم پارس سال بجزسودهزینه پلاک بیمه مالیات تخفیف دادندحدود6500سودبرام داره 10روزه تحویل میدن میفروشم ازبیرون نقدی میخرم خیالم راحت میشه
botL
botR
Logo
فعالیت های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.
استفاده از مطالب سایت 1car.ir تنها با درج لینک فعال به صفحه مبدأ، مجاز می‏باشد.