بررسی سیستم تعلیق خودرو

بررسی سیستم تعلیق خودرو

وظیفه سیستم تعلیق که یکی از مهمترین اجزای خودرو به شمار می رود، ایجاد ارتباط بین جاده و خودرو است. این سیستم در مواردی هم  چون هدایت خودرو، شتاب گیری، و ترمز نقش ویژه ای ایفا می کند. لازم به یادآوری است، در صورت عدم وجود سیستم تعلیق، تمام قطعات خودرو به دلیل شدت ضربات وارده از جاده، به سرعت از بین می روند و عمر خودرو کوتاه می شود. با توجه به اهمیت موضوع، در این مقاله قصد داریم ضمن بررسی اجزای تشکیل دهنده سیستم تعلیق، به مطالعه انواع آن ها نیز خواهیم پرداخت.

 

اجزای تشکیل دهنده سیستم تعلیق

بررسی سیستم تعلیق خودرو

این سیستم به طورکلی از پنج قسمت مختلف شامل (1) فنر، (2) کمک فنر، (3) سیبک، (4) بوش، و (5) طبق تشکیل شده است. البته هر کدام از این بخش ها نیز به نوبه خود به زیرشاخه های متعددی تقسیم بندی می شوند که در این جا به طور خلاصه تری به معرفی آن ها می پردازیم.

(1) فنر: این قطعه، یکی از بخش های اصلی سیستم تعلیق خودرو محسوب می شود و بسته به نوع سیستم تعلیق، در شکل های گوناگونی اعم از فنر تخت، لول، و پیچشی ساخته می شود. (الف) فنر تخت: این نوع فنر در سیستم تعلیق ثابت، به شکل فلز تخت و محکم و قابل انعطاف ساخته می شود که سپس تعدادی از آن ها روی هم چیده می شوند و به عنوان یک مجموعه در سیستم به کار می رود(ب) فنر لول: این نوع فنر در واقع میل گرد پیچیده به دور محوری استوانه ای شکل است(ج) فنر پیچشی: خاصیت ارتجاعی این نوع فنر در جهت عقربه های ساعت افزایش و  خلاف آن کاهش می یابد.

(2) کمک فنر: کمک فنر یا جاذب ضربه نیز از دیگر بخش های مهم سیستم تعلیق است. وظیفه این قطعه، جذب ضربات ناشی از حرکت در مسیرهای ناهموار است.

(3) سیبک: در سیستم تعلیق گاهی نیاز به اتصال قطعات به صورت محکم به یکدیگر و گاهی نیاز است تا در عین وجود اتصالات محکم، امکان حرکت و چرخش آن ها نیز وجود داشته باشد که در این هنگام از سیبک استفاده می شود. سیبک یک گوی فلزی دسته دار است که درون محفظه ای فولادی قرار دارد و دور آن با لاستیک پوشانده شده است و در داخل آن امکان گردش دارد.

(4) بوش: بوش نیز مانند سیبک برای اتصال قطعات مختلف سیستم تعلیق ایتفاده میشوند ولی قطعاتی که با بوش به هم وصل شوند فقط در یک جهت میتوانند حرکت کنن و نمی توانند مانند سیبک در هر جهت گردش کنند.

(5) طبق: طبق قطعه فولادی محکمی است که شاسی را به سیستم تعلیق متصل میکند و در طرفی که به شاسی متصل می شود بوشها و در طرف دیگر که به چرخ وصل میشود سیبکها وجود دارند.

 

انواع سیستم تعلیق

1Carسیستم تعلیق خودرو انواع مختلفی دارد که از مهم ترین آن ها می توان به (1) مستقل، (2) طبق دار دوبل، و (3) مک فرسون اشاره کرد. در ادامه با هرکدام از این سیستم ها به اختصار آشنا می شویم.

​(1) تعلیق مستقل: در سیستم تعلیق مستقل، هر چرخ به طور جداگانه نوسان می کند و این نوسان در چرخ دیگر تأثیر نمی گذارد. بنابراین وقتی به یک تایر ضربه وارد شود، فقط همان چرخ به ارتعاش در می آید و بر چرخ دیگر تأثیری نمی گذارد. ازاین رو، این سیستم نسبت به تعلیق ثابت نرم تر است.

بررسی سیستم تعلیق خودرو

(2) تعلیق طبق دار دوبل: در این نوع سیستم تعلیق، دو طبق یکی در بخش زیرین و دیگری در بخش بالایی قرار می گیرد و بین آن ها یک فنر مارپیچی قرار داده می شود. این سیستم باعث فرمان پذیری پایدارتری در هنگام پیچها و عملکرد نرم خودرو در جاده می شود.

بررسی سیستم تعلیق خودرو

 

(3) تعلیق مک فرسون: در سیستم تعلیق مک فرسون، چرخ از زیر توسط طبق به شاسی متصل است و به کمک فنر، وزن بدنه تحمل می شود. این سیستم، ارزان تر از بقیه است و تعمیر و نگهداری آن هزینه زیادی را متحمل نمی کند. البته از آن جا که فنر به اتاق وصل می شود، ضربات به طریقی به بدنه منتقل می شود.

بررسی سیستم تعلیق خودرو

 

در خاتمه، به عنوان یک نظرسنجی، احساس می کنید تا چه حد ارائه مقالات فنی توانسته است به افزایش آگاهی کاربران و بازدیدکنندگان سایت اضافه کند؟ 1Car بی صبرانه چشم انتظار دیدگاه ها و بازخوردهای ارزشمند شما می باشد. با ما همراه باشید.


منابع

Wikipedia     Carbibles

برچسب : تعلیق , کمک فنر , سیبک , بوش , طبق , مک‎فرسون


مرتب سازی :

22 نظر

یاسر سیفی مهر
0

خب به نظر من که یه دانش آموز سال سوم هنرستان هستم و این مطالب خیلی به کامل کردن گزارش کارم کمک کرد ولی جای بیشتری داشت تا تو ضیحات رو کامل تر کنید مثلا روش باز کردن و نکته های ریز دیگری رو هم بهشاضافه میکردین در هر صورت بسیار سایت خوبیه امیدوارم سر بلند و پیروز باشین و هر روز به مطالبتون اضافه بشه تا ما هم استفاده کنیم مرسی . تشکر....
20:50  1394/01/25
پاسخ دادن
حسین
0

خب حالا کدومش بهتره؟
02:22  1393/09/09
پاسخ دادن
علی
0

با سلام
وتشکر از اظهارات فنی شما بسیار در یادگیری موثر می باشد.
18:06  1393/08/13
پاسخ دادن
مهدی
1

با تشکر فراوان .
لطفا مقاله را کامل کرده و دوباره باز نشر کنید....
ممنون
22:37  1393/06/14
پاسخ دادن
m
0

mer30/aaaaaaaaaaaali boooooooooooooood
23:39  1393/02/28
پاسخ دادن
حسین
0

جالب بود
ممنون
19:54  1393/01/10
پاسخ دادن
هادی
1

سلام . بهترین سایت برای آموزشه .موفق و پایدار باشین
20:03  1392/11/17
پاسخ دادن
یونس
1

بهترین سایت برای یادگیری یک دانش آموز می باشد
08:28  1392/10/24
پاسخ دادن
ali
1

سلام . خیلی وقت بود دنبال یه سایت میگشتم که به این صورت کمنو راهنمایی کنه ...
واقعا کارتون عالیه . خواهش میکنم اونو ادامه بدید و هر روز بهترش کنید . باز هم از شما ممنونم .
23:30  1392/10/20
پاسخ دادن
erfan
0

hello,thanks to explaining about suspension system of automobiles.
14:27  1392/10/19
پاسخ دادن
مهدی
0

با سلام
اگر کامل بود خیلی بهتر بود تا اینکه فقط سه نمونه رو ذکر کردید
با این حال سایت خیلی خوبی دارید
موفق باشید
14:27  1392/08/19
پاسخ دادن
مهدي بخ
1

خيلي عالي است.
20:17  1392/08/16
پاسخ دادن
نیما
0

عکسای قشنگ و گویایی بود. مرسی.
16:00  1392/06/11
پاسخ دادن
حامد
1

باسلام
همیشه می خواستم با اجزای ماشین آشنا بشم ولی سایت یا منبع به درد بخوری پیدا نمی کردم تا اینکه اینجا مطالبی که می خواستم را پیدا کردم.
متشکرم
امیدوارم همیشه پرانرژی ادامه بدین.
18:29  1392/03/06
پاسخ دادن
امیر محمد
0

تشکر فراوان از اطلاعات مفیدتون
استفاده میکنیم از مقالاتتون ، امیدوارم همیشه شاد و موفق باشین
18:00  1392/01/28
پاسخ دادن
امیرحسین
0

مفید بود
اشکال وجزییات بیشتری بزارید
ممنون
17:53  1392/01/25
پاسخ دادن
امین
4

لطفا برای سیستم هایی که توضیح می دین مثال هم بیارین که مثلا این سیستم در فلان ماشین وجود داره مه خودمون هم بتونیم مقایسه کنیم کارایی سیستم های مختلف رو.
19:44  1392/01/18
پاسخ دادن
محسن
6

با تشکر فراوان از اطلاعات خوبتون
بهتر بود از شکل های بیشتری با توضیح استفاده می کردید.
مثلا شکل های بالا معلوم نبود کدوم سیستم هستند
08:33  1392/01/11
پاسخ دادن
کاربر: Goyban Bahar
6

بسیار خوب بوده لطف کنید باز هم ویدئو قرار بدید تا درک این موضوع ها راحت تر بشه ،
همینطور بهتر بود اجزا و نوع سیستم تعلیق را با شکل نشان میدادید
13:59  1392/01/07
پاسخ دادن
محمد رضا
11

لطفا در مقالات اینچنینی از تصاویر بیشتری استفاده کنید تا درک آنها راحت ترشود
22:19  1392/01/06
پاسخ دادن
کاربر: مسعود صادقی
9

مرسی خیلی خوبه من که چیزها از شما یاد گرفتم
21:50  1392/01/06
پاسخ دادن
مجتبی مهیار
8

مرسی از اطلاعات خوب و جذابتون
17:39  1392/01/06
پاسخ دادن
1
صفحه 1 از 1

ارسال نظر
نظر شما بعد از تایید در سایت قرار داده می شود. نظرات با محتوای غیر مرتبط، نامحترمانه و فارسی با نوشتار انگلیسی تایید نخواهند شد.
نام    
نظر شما  
 
مقالات برتر
wait
پربحث ترین خودروی
wait
کاربران برتر سایت طی ماه گذشته
مقالات
Bugatti 102 نظر
navid noktehsanj 31 نظر
اطلاعات خودرو
نریمان 26 نظر
پویا 22 نظر
Saeed.F.O.F 17 نظر
آخرین نظرات اخبار و مقالات
navid noktehsanj : خیلی خوبه خیلی خیلی داشبوردشم طرحش خوبه بلاخره اینو بگم پژو پراید آمریکاس اینجا باشه میگن ثروتمندا میرونن اینو واقعا چرا ما نباید پلاک ملی اینارو برونیم.
ali asx : آقا هر دو راست میگید من رفتم یه دوچرخه بخرم برم تور ایران گردی خداحافظ
مسعود : با سلام من یک 405 GLX دارم که طی 2 ماه 3بار آفتامات دینام سوزونده. به نظر شما مشکل چیه؟ ممنون میشم از راهنمایی تون
@l!rez@ : حدود 200000 دلار مدل پایه
رضا : من که اصلا از عجق وجق کردنش خوشم نیومد
نوید : ننگ بر ما که مونتاژ کار فرانسویایی باشیم که اینقدر کارشکنی کردند. کاش با ژاپنیا قرارداد میبستند.
گوبریاس : طراحی داخلیش که فاجعه ست
آخرین نظرات اطلاعات خودرو
احمد : سلام. دوستان امروز پیامک بیمه برام اومد که بیمه شخص ثالث ماشینم انجام شده توسط بیمه آسیا به نظر شما دوستانی که تحویل. گرفتین چند روز طول می کشه تحویل بدن ممنون میشم راهنماییم کنید
احمد : تاریخ ثبت نام در اولویته
Ramin : دوستان بهتر خودتون گول نزنید تمام ماشینای ایران خودرو مورد داره اون دوستانیم که میگن خوبه راضی هستیم هنوز ایرادات ماشین خودشو نشون نداده وکسانیم که میگن ما تو تحریم ماشین ساختیم بگم تو تحریم روزی 3000ماشین تولید نمیکنن300ماشین میسازن بدون ایراد بهترین کار تحریم کردن و نخریدن از ایران خودرو. در آخر فقط میتونم بگم دلم میسوزه برا تمام راننده تاکسیا که به گفته خودشون سرطان میگرفتیم بهتر از این ماشین بود.
ناصری : ضمنا ظاهرش از همه همرده هاش بهتره حتی قابل مقایسه نیست موتور این ماشین رو یک ماشین با 250 کیلو وزن بیشتر جواب داده این رو یک راننده پایه یک که ماشین رو تو جاده کوهستان تست کرده میگه و با پرشیا مقایسه کرده و این موتور از موتور پرشیا به مراتب بهتر بوده
Ramin : من هم یکی از مشگلاتم همین ایراد شما بود باید BCM عوض کنی.
یاسین : سلام. دوستان من هنوز ماشینو تحویل نگرفتم ولی به نظر فقط اتومات بودنش با شاسی بلندش75تومن میارزه صرف نظر از این همه امکانات وآپشن. الان ببینید یه پژو پارس tu5 رو بسیار ساده رو دارن میدن 40 تا 42تومن.به نظر من 33 اتومات انتخاب معقولیه
سلام : نترس یه دفه بگو تا صد تومن!!!!!!!! فعلا داغی یه شش ماه دیگه این حرفت نیست
احمد : سلام.آقا من هم ليفا ن دارم.نمی گم بی عیبه ولی به این افتضاح ی که شما میگید نیست. به قدر پولش می ارزه. ماشین های دیگه هم سوار شديم.نقد شما مغرضانه هست. ۶۲۰ خودروی بدی نيست
سلام : آقا فقط من در مورد یه چیز اطمینان دارم رانا و 206 صندوق دار با پارسtu5 که موتور tu5دارن چون که 16 سوپاپ هستند و دور موتور با دور گیربکس نمیخونه آقا دنده هاشون بد جا میره
ناصری : نه خوبه از همه ماشین های هم رده خودش خوشگلتره قابل مقایسه نیست در مورد موتورش هم این موتور روی یک ماشین با 250 کیلو وزن بیشتر خیلی خوب جواب داده طرف راننده اتوبوس واحد بود پایه یک داشت میگفت کشش موتور از پرشیایی که قبلا داشته خیلی بهتره نگران نباش منتصمیم گرفتم هر چقد هم بازی در بیرن تحویل بگیرم من از اول مهر که 5 ماهه نوشتم خیلی تحقیق و برسی کردم
botL
botR
Logo
فعالیت های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.
استفاده از مطالب سایت 1car.ir تنها با درج لینک فعال به صفحه مبدأ، مجاز می‏باشد.