بررسی سیستم تعلیق خودرو

بررسی سیستم تعلیق خودرو

وظیفه سیستم تعلیق که یکی از مهمترین اجزای خودرو به شمار می رود، ایجاد ارتباط بین جاده و خودرو است. این سیستم در مواردی هم  چون هدایت خودرو، شتاب گیری، و ترمز نقش ویژه ای ایفا می کند. لازم به یادآوری است، در صورت عدم وجود سیستم تعلیق، تمام قطعات خودرو به دلیل شدت ضربات وارده از جاده، به سرعت از بین می روند و عمر خودرو کوتاه می شود. با توجه به اهمیت موضوع، در این مقاله قصد داریم ضمن بررسی اجزای تشکیل دهنده سیستم تعلیق، به مطالعه انواع آن ها نیز خواهیم پرداخت.

 

اجزای تشکیل دهنده سیستم تعلیق

بررسی سیستم تعلیق خودرو

این سیستم به طورکلی از پنج قسمت مختلف شامل (1) فنر، (2) کمک فنر، (3) سیبک، (4) بوش، و (5) طبق تشکیل شده است. البته هر کدام از این بخش ها نیز به نوبه خود به زیرشاخه های متعددی تقسیم بندی می شوند که در این جا به طور خلاصه تری به معرفی آن ها می پردازیم.

(1) فنر: این قطعه، یکی از بخش های اصلی سیستم تعلیق خودرو محسوب می شود و بسته به نوع سیستم تعلیق، در شکل های گوناگونی اعم از فنر تخت، لول، و پیچشی ساخته می شود. (الف) فنر تخت: این نوع فنر در سیستم تعلیق ثابت، به شکل فلز تخت و محکم و قابل انعطاف ساخته می شود که سپس تعدادی از آن ها روی هم چیده می شوند و به عنوان یک مجموعه در سیستم به کار می رود(ب) فنر لول: این نوع فنر در واقع میل گرد پیچیده به دور محوری استوانه ای شکل است(ج) فنر پیچشی: خاصیت ارتجاعی این نوع فنر در جهت عقربه های ساعت افزایش و  خلاف آن کاهش می یابد.

(2) کمک فنر: کمک فنر یا جاذب ضربه نیز از دیگر بخش های مهم سیستم تعلیق است. وظیفه این قطعه، جذب ضربات ناشی از حرکت در مسیرهای ناهموار است.

(3) سیبک: در سیستم تعلیق گاهی نیاز به اتصال قطعات به صورت محکم به یکدیگر و گاهی نیاز است تا در عین وجود اتصالات محکم، امکان حرکت و چرخش آن ها نیز وجود داشته باشد که در این هنگام از سیبک استفاده می شود. سیبک یک گوی فلزی دسته دار است که درون محفظه ای فولادی قرار دارد و دور آن با لاستیک پوشانده شده است و در داخل آن امکان گردش دارد.

(4) بوش: بوش نیز مانند سیبک برای اتصال قطعات مختلف سیستم تعلیق ایتفاده میشوند ولی قطعاتی که با بوش به هم وصل شوند فقط در یک جهت میتوانند حرکت کنن و نمی توانند مانند سیبک در هر جهت گردش کنند.

(5) طبق: طبق قطعه فولادی محکمی است که شاسی را به سیستم تعلیق متصل میکند و در طرفی که به شاسی متصل می شود بوشها و در طرف دیگر که به چرخ وصل میشود سیبکها وجود دارند.

 

انواع سیستم تعلیق

1Carسیستم تعلیق خودرو انواع مختلفی دارد که از مهم ترین آن ها می توان به (1) مستقل، (2) طبق دار دوبل، و (3) مک فرسون اشاره کرد. در ادامه با هرکدام از این سیستم ها به اختصار آشنا می شویم.

​(1) تعلیق مستقل: در سیستم تعلیق مستقل، هر چرخ به طور جداگانه نوسان می کند و این نوسان در چرخ دیگر تأثیر نمی گذارد. بنابراین وقتی به یک تایر ضربه وارد شود، فقط همان چرخ به ارتعاش در می آید و بر چرخ دیگر تأثیری نمی گذارد. ازاین رو، این سیستم نسبت به تعلیق ثابت نرم تر است.

بررسی سیستم تعلیق خودرو

(2) تعلیق طبق دار دوبل: در این نوع سیستم تعلیق، دو طبق یکی در بخش زیرین و دیگری در بخش بالایی قرار می گیرد و بین آن ها یک فنر مارپیچی قرار داده می شود. این سیستم باعث فرمان پذیری پایدارتری در هنگام پیچها و عملکرد نرم خودرو در جاده می شود.

بررسی سیستم تعلیق خودرو

 

(3) تعلیق مک فرسون: در سیستم تعلیق مک فرسون، چرخ از زیر توسط طبق به شاسی متصل است و به کمک فنر، وزن بدنه تحمل می شود. این سیستم، ارزان تر از بقیه است و تعمیر و نگهداری آن هزینه زیادی را متحمل نمی کند. البته از آن جا که فنر به اتاق وصل می شود، ضربات به طریقی به بدنه منتقل می شود.

بررسی سیستم تعلیق خودرو

 

در خاتمه، به عنوان یک نظرسنجی، احساس می کنید تا چه حد ارائه مقالات فنی توانسته است به افزایش آگاهی کاربران و بازدیدکنندگان سایت اضافه کند؟ 1Car بی صبرانه چشم انتظار دیدگاه ها و بازخوردهای ارزشمند شما می باشد. با ما همراه باشید.


منابع

Wikipedia     Carbibles

برچسب : تعلیق , کمک فنر , سیبک , بوش , طبق , مک‎فرسون


مقالات مرتبط

مقالات مرتبط

مرتب سازی :

21 نظر

حسین
0

خب حالا کدومش بهتره؟
02:22  1393/09/09
پاسخ دادن
علی
0

با سلام
وتشکر از اظهارات فنی شما بسیار در یادگیری موثر می باشد.
18:06  1393/08/13
پاسخ دادن
مهدی
1

با تشکر فراوان .
لطفا مقاله را کامل کرده و دوباره باز نشر کنید....
ممنون
22:37  1393/06/14
پاسخ دادن
m
0

mer30/aaaaaaaaaaaali boooooooooooooood
23:39  1393/02/28
پاسخ دادن
حسین
0

جالب بود
ممنون
19:54  1393/01/10
پاسخ دادن
هادی
1

سلام . بهترین سایت برای آموزشه .موفق و پایدار باشین
20:03  1392/11/17
پاسخ دادن
یونس
1

بهترین سایت برای یادگیری یک دانش آموز می باشد
08:28  1392/10/24
پاسخ دادن
ali
1

سلام . خیلی وقت بود دنبال یه سایت میگشتم که به این صورت کمنو راهنمایی کنه ...
واقعا کارتون عالیه . خواهش میکنم اونو ادامه بدید و هر روز بهترش کنید . باز هم از شما ممنونم .
23:30  1392/10/20
پاسخ دادن
erfan
0

hello,thanks to explaining about suspension system of automobiles.
14:27  1392/10/19
پاسخ دادن
مهدی
0

با سلام
اگر کامل بود خیلی بهتر بود تا اینکه فقط سه نمونه رو ذکر کردید
با این حال سایت خیلی خوبی دارید
موفق باشید
14:27  1392/08/19
پاسخ دادن
مهدي بخ
1

خيلي عالي است.
20:17  1392/08/16
پاسخ دادن
نیما
0

عکسای قشنگ و گویایی بود. مرسی.
16:00  1392/06/11
پاسخ دادن
حامد
1

باسلام
همیشه می خواستم با اجزای ماشین آشنا بشم ولی سایت یا منبع به درد بخوری پیدا نمی کردم تا اینکه اینجا مطالبی که می خواستم را پیدا کردم.
متشکرم
امیدوارم همیشه پرانرژی ادامه بدین.
18:29  1392/03/06
پاسخ دادن
امیر محمد
0

تشکر فراوان از اطلاعات مفیدتون
استفاده میکنیم از مقالاتتون ، امیدوارم همیشه شاد و موفق باشین
18:00  1392/01/28
پاسخ دادن
امیرحسین
0

مفید بود
اشکال وجزییات بیشتری بزارید
ممنون
17:53  1392/01/25
پاسخ دادن
امین
4

لطفا برای سیستم هایی که توضیح می دین مثال هم بیارین که مثلا این سیستم در فلان ماشین وجود داره مه خودمون هم بتونیم مقایسه کنیم کارایی سیستم های مختلف رو.
19:44  1392/01/18
پاسخ دادن
محسن
6

با تشکر فراوان از اطلاعات خوبتون
بهتر بود از شکل های بیشتری با توضیح استفاده می کردید.
مثلا شکل های بالا معلوم نبود کدوم سیستم هستند
08:33  1392/01/11
پاسخ دادن
کاربر: Goyban Bahar
6

بسیار خوب بوده لطف کنید باز هم ویدئو قرار بدید تا درک این موضوع ها راحت تر بشه ،
همینطور بهتر بود اجزا و نوع سیستم تعلیق را با شکل نشان میدادید
13:59  1392/01/07
پاسخ دادن
محمد رضا
11

لطفا در مقالات اینچنینی از تصاویر بیشتری استفاده کنید تا درک آنها راحت ترشود
22:19  1392/01/06
پاسخ دادن
کاربر: مسعود صادقی
9

مرسی خیلی خوبه من که چیزها از شما یاد گرفتم
21:50  1392/01/06
پاسخ دادن
مجتبی مهیار
8

مرسی از اطلاعات خوب و جذابتون
17:39  1392/01/06
پاسخ دادن
1
صفحه 1 از 1

ارسال نظر
نظر شما بعد از تایید در سایت قرار داده می شود. نظرات با محتوای غیر مرتبط، نامحترمانه و فارسی با نوشتار انگلیسی تایید نخواهند شد.
نام    
نظر شما  
 
مقالات برتر
wait
پربحث ترین خودروی
wait
کاربران برتر سایت طی ماه گذشته
مقالات
reza-4WD 145 نظر
Bugatti 51 نظر
اطلاعات خودرو
پویا 81 نظر
نریمان 53 نظر
جواد 43 نظر
آخرین نظرات اخبار و مقالات
تسو : منظور دوستمون از قطارهای با سرعت چند ماخ، پروژه هایپرلوپ(hyperloop) هست که الون ماسک داره روش کار می کنه!
Saeed.F.O.F : خدمت کاربر عزیز و دوست گرامی آقای farid458 هم سلام و خوش آمد می گم. سه چهار ماهی بود که ایشان در سایت نبودند.
ژاوی هرناندز : داف روز به روز داره پیشرفت میکنه ، توی رده بندی کامیونای برتر اروپا سال 2014 کامیون xf این شرکت بعد از ولوو دوم شد .
hm_hitcher : بله فريد جان متوجه شدم، بعد نوشتن كامنت به منبع نگا كردم و فهميدم كه قيمت استرالياست ولي بازم هردو در يه بازه قيمتي هستن و هردو تقريبا هم قيمت هستن، نبايد زياد اختلاف داشته باشن و سعيد خان شما يكم بيشتر تحقيق كنيد، قيمت بيس لكسوس LS كه لوكسترين مدل سدان هست از ٧٢٠٠٠ شروع ميشه، قيمت ٨٥٠٠٠ دلاري واسه RC F يكم ... ناهمگونه يه سر به سايت خود لكسوس بزنيد ميبينيد كه شروع قيمت RC F از ٦٢٠٠٠ هست
ژاوی هرناندز : به تعداد 30 دستگاه باید تولید بشه تا رکوردش بعنوان یه خودروی تولیدی تو کتاب گینس ثبت بشه .
ژاوی هرناندز : استاندارد یورو 5 هم دارن پیاده میکنن.اونوقت ما میریم سراغ چینی و روس که استاندارد یورو 0 رو هم ندارن و همش تیشه میزنیم به ریشه زندگی و محیط زیستو از بین میبریم.
بختیار : سلام. 405 تی یو 5 دارو در سرعت بالا موقع گاز دادن یا برداشتن با از روی بدال گاز صدای قزقز از گیرباکس میاد علت چیست. مرسی
Ali : لعنت به تو جرمی که خودت مارو از خودت محروم کردی! از یه طرف حقت بود..از طرف دیگه دلمون واست تنگ میشه
Bugatti : دادا این برای جالب کردن برنامه بود کلا اخلاقش اینجوریه نه این که بخواد از المانی ها ایراد بگیره خودش چندتا مرسدس بنز داره اگه بد بود نمی خرید
Bugatti : برای جابه جایی به جاهایی دیگر به محل پرتاب در مکان های دیگر یادر اخر برای بردن به مکان نگهداری برای موزه
آخرین نظرات اطلاعات خودرو
امین : اگر از شاسی ضربه نخرده باشه با تنظیم فرمان و بالانس درست می شه .
سید.موسوی : سلام آقامیثم. در جواب نکته 1: دواحتمال وجود داره.1- خودتون در رانندگی کم لطفی میکنید.2-روغن وفیلتراش بایدعوض بشن. کشش این ماشین با ریو به هیچ وجه قابل مقایسه نیست.در قدرت و کشش درسربالایی پرچم دار همه چینی هاس. نکته2: مصرف سوخت ماشین من داخل شهر تا کارکرد30 هزار، 10 لیتر بود از100 کیلومتر.اما به مرور بیشتر شد والان که32 هزار کارکرده،11/5-12 میسوزونه. نکته3: شما بعد آببندی که تا1000 کیلومتر هست میتونید باسرعت بالای 100 رانندگی کنید. نکته4: در این رابطه در دفترچه ماشین توضیح داده و تا جایی یادمه،نوشته که بهتره از مکمل استفاده بشه. عیدشماهم مبارک باشه انشاالله سال خوبی داشته باشید.
محمد : واقعا بصورت حال بهم زنی بدون آپشن .سانروف نداره سیستم صوتی شبیه به 206 داره .پلاستیک جنس بد تو ماشین استفاده کردن که شکننده هستش.و البته تو رومانی تولید میشه ودر کشور همسایه ترکیه به اسم داچی فروخته میشه.تبرک میگم شما ال 90 شاسی بلند خریدید.
m12421k : سلام. تنها راه تهیه dvd و دوربین گروه بهمن واحد آپشن هستش. چون اگه بیرون ببندید گارانتی برق خودرو باطل میشه. خدای نکره مشکلی تو ECU و سیم کشی پیش بیاد هزینه رو باید خودتون پرداخت کنید. تعویض لاستیک هم چنین مشکلی رو ایجاد میکنه که ما با تعویض لاستیک با سایز 255/70/16 گارانتی تعلیق خودرو رو از دست دادیم :/ واسه دوربین دنده عقب یه راه دیگه ام هست که مانیتور داخل نصب کنید 4inch رو داشبرد نصب میشه بد نیست. اما اگه dvd فابریک بگیرید بهتره که قیمتش خیلی بالاست نسبت به کیفیت و برندش. اگه خواستید خودتون عوض کنید و قید گارانتی رو بزنید کلی دی وی دی 2din تو بازار هست با قیمت بهتر
امید : سلامx33نسبت به پژوعالیه منم پرشیاداشتم فروختم x33گرفتم راضیم
ام جی 6 : سلام اقا نریمان آیا اینکه میگن خودرو های ام جی ، از نظر سیستم کامپیوتری پس از مدتی دچار اشکال میشن صحیح است؟ ..آیا این موارد به صورت موردی بوده و یا اینکه همه خودرو ها ممکنه دچار این اشکال شوند...
سجاد : يه سوال دارم ماشين خوبي هست ?????
رضا : ماشین من هم این حالت رو داشت اول نمایندگی دریچه گاز رو عوض کرد بعد از مدتی دوباره همون اتفاق افتاد بعد متوجه شدم سوکت و دسته سیم متصل به دریچه گاز ایراد داره و تو تعویض روغنی دست خورده به سوکت و دوباره خراب شده که بعد از تعویض تا حالا خراب نشده البته ماشین من 206 تیپ 5 هست
مسعود : با سلام خدمت دوستان عزیز. من یه206اس دی اتومات مدل89دارم که50هزار کارکرده. الان میخوام جی5اتومات بگیرم فقط دودلم که بگیرم یانه؟ جی5افت قیمتش خیلیه و خیلی بدمیخرن سالی حدود12تومن افت داره و برافروش حدود2ماه باید بخوابه. حالا دوستان نظرشان برا خریدش چیه‌‌‌‌؟ 206رونگه دارم بهتر نیست؟
شهرام : اتفاقا slx خیلی قشنگه از پارسم قشنگ تره
botL
botR
Logo
فعالیت های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.
استفاده از مطالب سایت 1car.ir تنها با درج لینک فعال به صفحه مبدأ، مجاز می‏باشد.